„Elektromos egyenáramú alapmérések” változatai közötti eltérés

A Fizipedia wikiből
49. sor: 49. sor:
  
 
ahol $Q$ egy adott felületen átáramló töltést és $t$ az időt jelenti. Az áramerősség egysége az amper (A). Az egyenáram irányát – megállapodás alapján – a pozitív töltéshordozók mozgásának iránya adja meg. Egyenáramról beszélünk, ha az áram erőssége időben állandó.
 
ahol $Q$ egy adott felületen átáramló töltést és $t$ az időt jelenti. Az áramerősség egysége az amper (A). Az egyenáram irányát – megállapodás alapján – a pozitív töltéshordozók mozgásának iránya adja meg. Egyenáramról beszélünk, ha az áram erőssége időben állandó.
Egy vezető két pontja között levő $U$ potenciálkülönbség (azaz feszültség) áram kialakulásához vezet. A vezetőre kapcsolt feszültség és a benne folyó áram között az
+
Egy vezető két pontja között levő $U$ potenciálkülönbség (azaz feszültség) áram kialakulásához vezet. A vezetőre kapcsolt feszültség és a benne folyó áram között fémes vezetőkben az
  
 
$$U=RI$$
 
$$U=RI$$
61. sor: 61. sor:
 
$$\rho=\rho_0\left[1+\alpha(t-t_0)+\beta(t-t_0)^2+...\right]$$
 
$$\rho=\rho_0\left[1+\alpha(t-t_0)+\beta(t-t_0)^2+...\right]$$
  
o a fajlagos ellenállás to hőmérsékleten, , ... stb. anya-gi állandók és a fajlagos ellenállás t hőmérsékleten felvett értéke. A vizsgált hőmérsékleti tartomány nagysá-ga és a kívánt pontosság meghatározza, hogy konkrét esetben a fajlagos ellenállás hőmérsékletfüggésének leírá-sánál milyen közelítést alkalmazunk, azaz (4)-ben há-nyadrendű tagig megyünk el.
+
ahol $\rho_0$ a fajlagos ellenállás $t_0$ hőmérsékleten, $\alpha$, $\beta$, ... stb. anyagi állandók és $\rho$ a fajlagos ellenállás $t$ hőmérsékleten felvett értéke. A vizsgált hőmérsékleti tartomány nagysága és a kívánt pontosság meghatározza, hogy konkrét esetben a fajlagos ellenállás hőmérsékletfüggésének leírásánál milyen közelítést alkalmazunk, azaz a kifejezésben hányadrendű tagig megyünk el.
 +
 
 
Egyenáramú áramkörökkel kapcsolatos számításokat a Kirchhoff-törvények segítségével végezhetünk.
 
Egyenáramú áramkörökkel kapcsolatos számításokat a Kirchhoff-törvények segítségével végezhetünk.
A töltésmegmaradás törvényének kifejezése az úgy-nevezett csomóponti törvény: egy csomópontba összefutó áramok előjeles összege nulla. Ha a ki- és befolyó áramo-kat ellentétes előjelűnek tekintjük:
+
A töltésmegmaradás törvényének kifejezése az úgynevezett csomóponti törvény: egy csomópontba összefutó áramok előjeles összege nulla. Ha a ki- és befolyó áramokat ellentétes előjelűnek tekintjük:
.   (5)
+
(5)
Az energia-megmaradás törvényének következménye a huroktörvény, mely szerint egy zárt vezetőhurok fe-szültségeinek előjeles összege zérus:
+
Az energia-megmaradás törvényének következménye a huroktörvény, mely szerint egy zárt vezetőhurok feszültségeinek előjeles összege zérus:
.   (6)
+
(6)
 +
 
 
A Kirchhoff-törvények alkalmazásának egy lehetséges módja az alábbi:
 
A Kirchhoff-törvények alkalmazásának egy lehetséges módja az alábbi:
a) Felrajzoljuk az áramkört és bejelöljük a telepek pola-ritását.
+
* Felrajzoljuk az áramkört és bejelöljük a telepek polaritását.
b) Tetszőlegesen felvesszük az ág áramokat és bejelöljük az irányukat.
+
* Tetszőlegesen felvesszük az ág áramokat és bejelöljük az irányukat.
c) Bejelöljük a hurkokban a tetszőleges körüljárási irá-nyokat.
+
* Bejelöljük a hurkokban a tetszőleges körüljárási irányokat.
d) Felírjuk a csomóponti egyenleteket. (Például a cso-mópontba befolyó áramokat tekintjük pozitívnak, a ki-folyókat pedig negatívnak.)
+
* Felírjuk a csomóponti egyenleteket. (Például a csomópontba befolyó áramokat tekintjük pozitívnak, a kifolyókat pedig negatívnak.)
e) Felírjuk a hurokegyenleteket. Ilyenkor úgy járunk el, hogy ha a körüljárás irányába haladva telep esetén a negatív pólustól a pozitív pólus felé haladunk a telep elektromotoros erejét pozitív előjellel vesszük figye-lembe, ha pedig először a pozitív pólust érintjük, ak-kor az elektromotoros erőt negatív előjellel vesszük.
+
* Felírjuk a hurokegyenleteket. Ilyenkor úgy járunk el, hogy ha a körüljárás irányába haladva telep esetén a negatív pólustól a pozitív pólus felé haladunk a telep elektromotoros erejét pozitív előjellel vesszük figyelembe, ha pedig először a pozitív pólust érintjük, akkor az elektromotoros erőt negatív előjellel vesszük. Az ellenállásokon eső feszültséget ($U=RI$) pozitív előjellel vesszük számításba, ha a körüljárás irányába haladva az ellenálláson átfolyó, már bejelölt irányú ág árammal szemben haladunk. Az ág áram- és a körüljárási irány egyezése esetén az ellenálláson levő feszültséget negatív előjellel vesszük figyelembe.
Ellenállásokon eső feszültséget (U = RI) pozitív elő-jellel vesszük számításba, ha a körüljárás irányába ha-ladva az ellenálláson átfolyó, már bejelölt irányú ág árammal szemben haladunk. Az ág áram- és a körüljá-rási-irány egyezése esetén az ellenálláson levő feszült-séget negatív előjellel vesszük figyelembe.
+
* Megoldjuk az egyenletrendszert. Azok az áramok, amelyek pozitívnak adódnak ténylegesen az előzete-sen felvett irányban folynak. Ha a számítások alapján az áramra negatív érték jön ki, a tényleges áramirány a felvettel éppen ellenkező.
f) Megoldjuk az egyenletrendszert. Azok az áramok, amelyek pozitívnak adódnak ténylegesen az előzete-sen felvett irányban folynak. Ha a számítások alapján az áramra negatív érték jön ki, a tényleges áramirány a felvettel éppen ellenkező.
+
A fent leírt eljárás helyessége könnyen belátható, és a módszer könnyen megjegyezhető, ha a hurokban mozgó töltés potenciális energia viszonyait tekintjük. Megmutatható, hogy egy áramkör esetében annyi egymástól független egyenlet írható fel, amennyi az ágak – vagyis az áramok – száma.
A fent leírt eljárás helyessége könnyen belátható és a módszer könnyen megjegyezhető, ha a hurokban mozgó töltés potenciális energia viszonyait tekintjük. Megmutat-ható, hogy egy áramkör esetében annyi egymástól függet-len egyenlet írható fel, amennyi az ágak – vagyis az ára-mok – száma.
+
A Kirchhoff-törvények alkalmazásával könnyen megkapható, hogy $n$ darab sorba kapcsolt ellenállás eredője
A Kirchhoff-törvények alkalmazásával könnyen meg-kapható, hogy sorba kapcsolt ellenállások – n darab ellen-állás – eredője
+
  
,   (7)
+
(7)
  
 
illetve a párhuzamosan kapcsolt ellenállások esetében az eredő reciproka:
 
illetve a párhuzamosan kapcsolt ellenállások esetében az eredő reciproka:
  
.   (8)
+
(8)
  
Az áramkörbe be nem kötött, ún. nyitott telep sarkai között fellépő feszültség az elektromotoros erő (Ue). Az áramkörbe bekötött (árammal átjárt) telep sarkai között fennálló feszültség a kapocsfeszültség. Ennek értéke és előjele a telepen átfolyó áram irányától és nagyságától függően az üresjárási feszültségétől igen különböző lehet. Az eltérés a belső ellenálláson eső feszültségből adódik.
+
Az áramkörbe be nem kötött, ún. nyitott telep sarkai között fellépő feszültség az elektromotoros erő ($U_e$). Az áramkörbe bekötött (árammal átjárt) telep sarkai között fennálló feszültség a kapocsfeszültség. Ennek értéke és előjele a telepen átfolyó áram irányától és nagyságától függően az üresjárási feszültségétől igen különböző lehet. Az eltérés a belső ellenálláson eső feszültségből adódik.
Példaként az 1. ábrán egy telep kapocsfeszültségét ha-tározzuk meg különböző esetekben.
+
Példaként az 1. ábrán egy telep kapocsfeszültségét határozzuk meg különböző esetekben.
  
  

A lap 2012. február 2., 19:23-kori változata


Tartalomjegyzék


A mérés célja:

- megismerkedni a legfontosabb elektromos jellemzők (az áram, a feszültség és az ellenállás) mérésének néhány egyszerű módszerével.

Ennek érdekében:

- áttekintjük az egyenáramú áramkörök törvényszerűségeit,

- ismertetjük a gyakorlat során alkalmazott mérési módszereket,

- egyszerű felépítésű áramkörök jellemzőit vizsgáljuk.

Elméleti összefoglaló

Az egyenáramú körökkel kapcsolatos alapfogalmak és törvények rövid összefoglalása

A töltéshordozók áramlásának intenzitását jellemző mennyiség az áramerősség

\[I=\frac{{\rm d}Q}{{\rm d}t}\]

ahol \setbox0\hbox{$Q$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% egy adott felületen átáramló töltést és \setbox0\hbox{$t$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% az időt jelenti. Az áramerősség egysége az amper (A). Az egyenáram irányát – megállapodás alapján – a pozitív töltéshordozók mozgásának iránya adja meg. Egyenáramról beszélünk, ha az áram erőssége időben állandó. Egy vezető két pontja között levő \setbox0\hbox{$U$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% potenciálkülönbség (azaz feszültség) áram kialakulásához vezet. A vezetőre kapcsolt feszültség és a benne folyó áram között fémes vezetőkben az

\[U=RI\]

összefüggés – az Ohm törvény – áll fenn. Itt \setbox0\hbox{$R$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% a vezető ellenállása, amely a geometriai adatoktól (\setbox0\hbox{$l$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% hosszúság és \setbox0\hbox{$A$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% keresztmetszet) valamint a vezető anyagától (\setbox0\hbox{$\rho$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% fajlagos ellenállás ) az alábbi módon függ:

\[R=\rho\frac{l}{A}\]

A fajlagos ellenállás – sok más anyagi jellemzőhöz hasonlóan – hőmérsékletfüggő. Hőmérsékletfüggését az alábbi összefüggés írja le:

\[\rho=\rho_0\left[1+\alpha(t-t_0)+\beta(t-t_0)^2+...\right]\]

ahol \setbox0\hbox{$\rho_0$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% a fajlagos ellenállás \setbox0\hbox{$t_0$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% hőmérsékleten, \setbox0\hbox{$\alpha$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%, \setbox0\hbox{$\beta$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%, ... stb. anyagi állandók és \setbox0\hbox{$\rho$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% a fajlagos ellenállás \setbox0\hbox{$t$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% hőmérsékleten felvett értéke. A vizsgált hőmérsékleti tartomány nagysága és a kívánt pontosság meghatározza, hogy konkrét esetben a fajlagos ellenállás hőmérsékletfüggésének leírásánál milyen közelítést alkalmazunk, azaz a kifejezésben hányadrendű tagig megyünk el.

Egyenáramú áramkörökkel kapcsolatos számításokat a Kirchhoff-törvények segítségével végezhetünk. A töltésmegmaradás törvényének kifejezése az úgynevezett csomóponti törvény: egy csomópontba összefutó áramok előjeles összege nulla. Ha a ki- és befolyó áramokat ellentétes előjelűnek tekintjük: (5) Az energia-megmaradás törvényének következménye a huroktörvény, mely szerint egy zárt vezetőhurok feszültségeinek előjeles összege zérus: (6)

A Kirchhoff-törvények alkalmazásának egy lehetséges módja az alábbi:

  • Felrajzoljuk az áramkört és bejelöljük a telepek polaritását.
  • Tetszőlegesen felvesszük az ág áramokat és bejelöljük az irányukat.
  • Bejelöljük a hurkokban a tetszőleges körüljárási irányokat.
  • Felírjuk a csomóponti egyenleteket. (Például a csomópontba befolyó áramokat tekintjük pozitívnak, a kifolyókat pedig negatívnak.)
  • Felírjuk a hurokegyenleteket. Ilyenkor úgy járunk el, hogy ha a körüljárás irányába haladva telep esetén a negatív pólustól a pozitív pólus felé haladunk a telep elektromotoros erejét pozitív előjellel vesszük figyelembe, ha pedig először a pozitív pólust érintjük, akkor az elektromotoros erőt negatív előjellel vesszük. Az ellenállásokon eső feszültséget (\setbox0\hbox{$U=RI$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%) pozitív előjellel vesszük számításba, ha a körüljárás irányába haladva az ellenálláson átfolyó, már bejelölt irányú ág árammal szemben haladunk. Az ág áram- és a körüljárási irány egyezése esetén az ellenálláson levő feszültséget negatív előjellel vesszük figyelembe.
  • Megoldjuk az egyenletrendszert. Azok az áramok, amelyek pozitívnak adódnak ténylegesen az előzete-sen felvett irányban folynak. Ha a számítások alapján az áramra negatív érték jön ki, a tényleges áramirány a felvettel éppen ellenkező.

A fent leírt eljárás helyessége könnyen belátható, és a módszer könnyen megjegyezhető, ha a hurokban mozgó töltés potenciális energia viszonyait tekintjük. Megmutatható, hogy egy áramkör esetében annyi egymástól független egyenlet írható fel, amennyi az ágak – vagyis az áramok – száma. A Kirchhoff-törvények alkalmazásával könnyen megkapható, hogy \setbox0\hbox{$n$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% darab sorba kapcsolt ellenállás eredője

(7)

illetve a párhuzamosan kapcsolt ellenállások esetében az eredő reciproka:

(8)

Az áramkörbe be nem kötött, ún. nyitott telep sarkai között fellépő feszültség az elektromotoros erő (\setbox0\hbox{$U_e$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%). Az áramkörbe bekötött (árammal átjárt) telep sarkai között fennálló feszültség a kapocsfeszültség. Ennek értéke és előjele a telepen átfolyó áram irányától és nagyságától függően az üresjárási feszültségétől igen különböző lehet. Az eltérés a belső ellenálláson eső feszültségből adódik. Példaként az 1. ábrán egy telep kapocsfeszültségét határozzuk meg különböző esetekben.


Áram és feszültség mérése

Ellenállásmérés Ohm-törvénye alapján

Ellenállásmérés Wheatstone-híddal

Mérési feladatok