„Folyadék szabad felszínének vizsgálata” változatai közötti eltérés

A Fizipedia wikiből
(Új oldal, tartalma: „Szerkesztés alatt!”)
 
1. sor: 1. sor:
Szerkesztés alatt!
+
<wlatex>
 +
 
 +
[[Kategória:Fizika BSC alapképzés]]
 +
<!--[[Kategória:Fizika BSC alkalmazott fizika szakirány]]-->
 +
<!--[[Kategória:Fizika BSC fizikus szakirány]]-->
 +
<!--[[Kategória:Fizikus MSC alapképzés]]-->
 +
<!--[[Kategória:Fizikus MSC alkalmazott fizika szakirány]]-->
 +
<!--[[Kategória:Fizikus MSC kutatófizikus szakirány]]-->
 +
<!--[[Kategória:Fizikus MSC nukleáris technika szakirány]]-->
 +
<!--[[Kategória:Fizikus MSC orvosi fizika szakirány]]-->
 +
[[Kategória:Mechanika]]
 +
<!--[[Kategória:Elektromosságtan]]-->
 +
<!--[[Kategória:Hőtan]]-->
 +
<!--[[Kategória:Kvantummechanika]]-->
 +
<!--[[Kategória:Statisztikus fizika]]-->
 +
<!--[[Kategória:Nanofizika]]-->
 +
<!--[[Kategória:Optika]]-->
 +
<!--[[Kategória:Szilárdtestfizika]]-->
 +
<!--[[Kategória:Mag és részecskefizika]]-->     
 +
<!--[[Kategória:Informatika]]-->
 +
[[Kategória:Laborgyakorlat]]
 +
<!--[[Kategória:Fizika laboratórium 1.]]-->
 +
[[Kategória:Fizika laboratórium 2.]]
 +
<!--[[Kategória:Fizika laboratórium 3.]]-->
 +
<!--[[Kategória:Fizika laboratórium 4.]]-->
 +
[[Kategória:Fizika Tanszék]]
 +
<!--[[Kategória:Elméleti Fizika Tanszék]]-->
 +
<!--[[Kategória:Atomfizika Tanszék]]-->
 +
<!--[[Kategória:Nukleáris Technikai Intézet]]-->
 +
<!--[[Kategória:Matematika Intézet]]-->   
 +
[[Kategória:Szerkesztő:Vankó]]
 +
 
 +
A szabad folyadékfelszín viselkedését egyenletes körmozgás esetén vizsgáljuk. A problémát alkalmas koordináta rendszer választásával visszavezetjük a szabad, nyugvó folyadékfelszín viselkedésére.
 +
 
 +
__TOC__
 +
 
 +
==Elméleti összefoglaló==
 +
 
 +
{{fig|Folyadék_szabad_felszínének_vizsgálata_1.png|fig:1|1. ábra}}
 +
 
 +
A nyugvó folyadék szabad (az edénnyel nem érintkező) felszíne mindenütt merőleges a külső erők eredőjére. Ha ugyanis a felszín valahol nem lenne merőleges az eredő erőre, akkor az utóbbi felszínnel párhuzamos összetevőjének hatására a felszín közelében áramlás jönne létre, vagyis a folyadékot nem tekinthetnénk nyugvónak.
 +
 
 +
Ha egy folyadékot tartalmazó hengeres edényt függőleges tengelye körül $\omega$ szögsebességgel forgatunk, akkor a folyadék felszíne felülről nézve homorú forgásfelület lesz. A folyadék az azonos tengely körül $\omega$ szögsebességgel forgó koordinátarendszerben nyugalomban van. Ebben a rendszerben a felszínen lévő $m$ tömegű folyadékrészre kétféle erő hat: az $mg$ nagyságú, függőleges $(y)$ irányú nehézségi erő, valamint a forgó rendszerben fellépő tehetetlenségi erők. Esetünkben az utóbbiak közül csak az $m\omega^2x$ nagyságú, a forgástengelyre merőleges és attól sugárirányban elfelé mutató centrifugális erő játszik szerepet ($x$ a folyadékrésznek a forgástengelytől mért távolsága). A folyadékfelszín mindenhol a két erő eredőjére merőleges helyzetet vesz fel ([[fig:1|1. ábra]]). A kialakuló felület egy forgási paraboloid. A kísérletben ennek a forgási paraboloidnak egy, a forgástengelyen átmenő metszetét határozzuk meg.
 +
 
 +
==Kísérleti berendezés==
 +
 
 +
A folyadékot két egymáshoz közeli párhuzamos síklap által alkotott (téglatest alakú) edényben helyeztük el. (Továbbiakban a síklapokat egymáshoz végtelen közelinek tekintjük.) A forgástengely a téglatest egyik szimmetriatengelye. A forgó edényben kialakuló folyadékfelszín vizsgálatát egy olyan koordináta rendszerben végezzük, melynek $x$ tengelye az $\omega=0$ szögsebességhez tartozó (vízszintes) folyadékfelszínnel esik egybe, $y$ tengelye pedig a függőleges forgástengely.
 +
 
 +
Az [[#fig:1|1. ábráról]] leolvasható, hogy
 +
$$\tan\alpha=\frac{\mathrm{d}y}{\mathrm{d}x}=\frac{mx\omega^2}{mg}=\frac{\omega^2}{g}x,$$
 +
azaz
 +
$$\mathrm{d}y=\frac{\omega^2}{g}x\mathrm{d}x,$$
 +
ahonnan integrálással az
 +
$$y=\frac{\omega^2}{2g}x^2+C$$
 +
összefüggés adódik. A kifejezés egy parabola egyenlete, ahol a $C$ integrálási állandó értéke a parabola csúcspontjának ordinátája. $C$-t abból a feltételből kaphatjuk meg, hogy az állandó folyadéktérfogat miatt a $\int_0^R y(x)\,\mathrm{d}x$ határozott integrálnak nullát kell adnia, azaz
 +
{{eq|0{{=}}\int_0^R \left(\frac{\omega^2}{2g}x^2+C\right)\,\mathrm{d}x{{=}}\frac{\omega^2}{6g}R^3+CR,|eq:1|(1)}}
 +
ahonnét
 +
$$C=-\frac{\omega R}{6g}.$$
 +
Így a folyadékfelszín egyenlete:
 +
$$y=\frac{\omega^2}{2g}\left(x^2-\frac{R^2}{3}\right).$$
 +
 
 +
A [[#eq:1|(1)]] kifejezésből az alábbi következtetések vonhatók le:
 +
* A parabola csúcspontjának ordinátája $(C)$ arányos $\omega^2$-tel, ami alapján fordulatszámmérő készíthető.
 +
* A különböző szögsebességekhez tartozó parabolák átmennek a $\pm\left(\frac{1}{\sqrt{3}}R, 0\right)$ pontokon. [Az utóbbi állítás könnyen belátható, ha [[#eq:1|(1)]]-be $y=0$-t helyettesítünk és $\frac{\omega^2}{2g}$-vel egyszerűsítünk.]
 +
 
 +
==Mérési feladatok==
 +
 
 +
===Igazolja kísérletileg, hogy a forgó folyadék felszíne által kialakított parabola csúcspontjának süllyedése a szögsebesség négyzetével arányos!===
 +
Vegye fel a $\log C-\log\omega$ függvényt és a grafikon segítségével állapítsa meg $\omega$ kitevőjét! (Használja a $\log\omega^n=n\log\omega$ összefüggést! A szögsebességet fordulatszámméréssel határozza meg!)
 +
 
 +
===Határozza meg a nehézségi gyorsulás értékét!===
 +
Rajzolja fel a $C-\omega^2$ függvényt, majd határozza meg a mérési pontokon át fektetett egyenes meredekségét, ami $\frac{R^2}{6g}$ értékét adja meg. Ennek ismeretében számítsa ki a nehézségi gyorsulást!
 +
 
 +
</wlatex>

A lap 2012. február 13., 15:57-kori változata


A szabad folyadékfelszín viselkedését egyenletes körmozgás esetén vizsgáljuk. A problémát alkalmas koordináta rendszer választásával visszavezetjük a szabad, nyugvó folyadékfelszín viselkedésére.

Tartalomjegyzék


Elméleti összefoglaló

1. ábra

A nyugvó folyadék szabad (az edénnyel nem érintkező) felszíne mindenütt merőleges a külső erők eredőjére. Ha ugyanis a felszín valahol nem lenne merőleges az eredő erőre, akkor az utóbbi felszínnel párhuzamos összetevőjének hatására a felszín közelében áramlás jönne létre, vagyis a folyadékot nem tekinthetnénk nyugvónak.

Ha egy folyadékot tartalmazó hengeres edényt függőleges tengelye körül \setbox0\hbox{$\omega$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% szögsebességgel forgatunk, akkor a folyadék felszíne felülről nézve homorú forgásfelület lesz. A folyadék az azonos tengely körül \setbox0\hbox{$\omega$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% szögsebességgel forgó koordinátarendszerben nyugalomban van. Ebben a rendszerben a felszínen lévő \setbox0\hbox{$m$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% tömegű folyadékrészre kétféle erő hat: az \setbox0\hbox{$mg$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% nagyságú, függőleges \setbox0\hbox{$(y)$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% irányú nehézségi erő, valamint a forgó rendszerben fellépő tehetetlenségi erők. Esetünkben az utóbbiak közül csak az \setbox0\hbox{$m\omega^2x$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% nagyságú, a forgástengelyre merőleges és attól sugárirányban elfelé mutató centrifugális erő játszik szerepet (\setbox0\hbox{$x$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% a folyadékrésznek a forgástengelytől mért távolsága). A folyadékfelszín mindenhol a két erő eredőjére merőleges helyzetet vesz fel (1. ábra). A kialakuló felület egy forgási paraboloid. A kísérletben ennek a forgási paraboloidnak egy, a forgástengelyen átmenő metszetét határozzuk meg.

Kísérleti berendezés

A folyadékot két egymáshoz közeli párhuzamos síklap által alkotott (téglatest alakú) edényben helyeztük el. (Továbbiakban a síklapokat egymáshoz végtelen közelinek tekintjük.) A forgástengely a téglatest egyik szimmetriatengelye. A forgó edényben kialakuló folyadékfelszín vizsgálatát egy olyan koordináta rendszerben végezzük, melynek \setbox0\hbox{$x$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% tengelye az \setbox0\hbox{$\omega=0$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% szögsebességhez tartozó (vízszintes) folyadékfelszínnel esik egybe, \setbox0\hbox{$y$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% tengelye pedig a függőleges forgástengely.

Az 1. ábráról leolvasható, hogy

\[\tan\alpha=\frac{\mathrm{d}y}{\mathrm{d}x}=\frac{mx\omega^2}{mg}=\frac{\omega^2}{g}x,\]

azaz

\[\mathrm{d}y=\frac{\omega^2}{g}x\mathrm{d}x,\]

ahonnan integrálással az

\[y=\frac{\omega^2}{2g}x^2+C\]

összefüggés adódik. A kifejezés egy parabola egyenlete, ahol a \setbox0\hbox{$C$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% integrálási állandó értéke a parabola csúcspontjának ordinátája. \setbox0\hbox{$C$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%-t abból a feltételből kaphatjuk meg, hogy az állandó folyadéktérfogat miatt a \setbox0\hbox{$\int_0^R y(x)\,\mathrm{d}x$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% határozott integrálnak nullát kell adnia, azaz

 
\[0=\int_0^R \left(\frac{\omega^2}{2g}x^2+C\right)\,\mathrm{d}x=\frac{\omega^2}{6g}R^3+CR,\]
(1)

ahonnét

\[C=-\frac{\omega R}{6g}.\]

Így a folyadékfelszín egyenlete:

\[y=\frac{\omega^2}{2g}\left(x^2-\frac{R^2}{3}\right).\]

A (1) kifejezésből az alábbi következtetések vonhatók le:

  • A parabola csúcspontjának ordinátája \setbox0\hbox{$(C)$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% arányos \setbox0\hbox{$\omega^2$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%-tel, ami alapján fordulatszámmérő készíthető.
  • A különböző szögsebességekhez tartozó parabolák átmennek a \setbox0\hbox{$\pm\left(\frac{1}{\sqrt{3}}R, 0\right)$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% pontokon. [Az utóbbi állítás könnyen belátható, ha (1)-be \setbox0\hbox{$y=0$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%-t helyettesítünk és \setbox0\hbox{$\frac{\omega^2}{2g}$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%-vel egyszerűsítünk.]

Mérési feladatok

Igazolja kísérletileg, hogy a forgó folyadék felszíne által kialakított parabola csúcspontjának süllyedése a szögsebesség négyzetével arányos!

Vegye fel a \setbox0\hbox{$\log C-\log\omega$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% függvényt és a grafikon segítségével állapítsa meg \setbox0\hbox{$\omega$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% kitevőjét! (Használja a \setbox0\hbox{$\log\omega^n=n\log\omega$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% összefüggést! A szögsebességet fordulatszámméréssel határozza meg!)

Határozza meg a nehézségi gyorsulás értékét!

Rajzolja fel a \setbox0\hbox{$C-\omega^2$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% függvényt, majd határozza meg a mérési pontokon át fektetett egyenes meredekségét, ami \setbox0\hbox{$\frac{R^2}{6g}$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% értékét adja meg. Ennek ismeretében számítsa ki a nehézségi gyorsulást!