„Elektrosztatikus motor” változatai közötti eltérés

A Fizipedia wikiből
(Új oldal, tartalma: „Kategória:Szerkesztő:Hartlein <wikitex> thumbtime=0:00 == Az elhangzó szöveg == Van de Graaff generátor kivezetéseit v…”)
 
a (Elektrosztatikus kerék lapot átneveztem Elektrosztatikus motor névre)

A lap 2011. április 16., 13:58-kori változata


thumbtime=0:00

Az elhangzó szöveg

Van de Graaff generátor kivezetéseit vízszintesen fekvő, egymással szemben elhelyezkedő fémcsúcsokhoz kötjük. A csúcsok között függőleges tengely körül forogni képes hengerfelületet helyezünk el, amelynek palástját három egyforma nagyságú fémcsík borítja, amelyek egymással nem érintkeznek. Bekapcsolva a generátort a henger egyenletes forgásba jön. Kérdés: Miért három egyforma fémszegmens van a henger felületén? Lehetne kettő vagy négy?

Kísérleti elrendezés

Egy töltésre ható erő elvben könnyen kiszámítható a többi töltés nagyságának és térbeli helyzetének ismeretében a Coulomb törvény segítségével. Vezető testek jelenléte nagyon megnehezíti a feladatot. Egy végtelen földelt vezető sík esetében a tükrözés módszere segít. Az eredő erő a töltéstől a vezető síkjára merőleges egyenes mentén fog hatni. Véges területű fémlap fölött csak szimmetrikus helyzetben mutat az eredő erő a fémlapra merőleges irányban. Esetünkben a forgató hatás a szimmetrikus helyzettől való eltérésből adódik. A feltett kérdésre ebből kiindulva találhatjuk meg a választ.