Fizika 3 - Villamosmérnöki mesterszak

A Fizipedia wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Mihaly (vitalap | szerkesztései) 2012. február 15., 15:44-kor történt szerkesztése után volt.


Szerkesztés alatt!!

Tárgy adatok (2011. őszi félév)

  • Előadók:
    • Orosz László, V0 kurzus (TTK Fizika Tanszék),
**Kugler Sándor és Mihály György, V3 kurzus (TTK  Fizika Tanszék)
  • Tantárgykód: TE11MX01
  • Követelmények: 3/1/0/v
  • Kredit: 5
  • Nyelv: magyar
  • Félévközi számonkérések:
  • Félév végi jegy: íresbeli vizsga.

Félévközi követelmények és pótlás

A félév során két ZH van és a félév végén vizsga

1. ZH 25 pont, időpontja: április 2. hétfő 18:00-20:00
2. ZH 25 pont, időpontja: április 26. csütörtök 18:00-20:00
pót-ZH: május 14. hétfő 10:00-12:00


Vizsga 60 pont
Közös rész 10x3 = 30 pont, (ebből minimum 14 pontot kell elérni az elégségeshez)
Egyedi rész 6x5 = 30 pont
A kérdések listája: „Közös rész” (megj.: ide egy link kerül)
"Egyedi rész - V0 kurzus”, "Egyedi rész - V3 kurzus” (megj.: ide linkek kerülnek).


2 (elégséges) 45%- = 27p-
3 (közepes) 60%- = 36 p-
4 (jó) 75% - = 45 p
5 (jeles) 90% - = 54 p


Ha valaki a fenti feltételek mellett a két ZH-n összesen minimum 30 pontot ér el, az megajánlott (elégséges) jegyet kap. Ha valaki ezt nem fogadja el, annak vizsgáznia kell, de a megajánlott jegye NEM ÉVÜL EL! Tehát a vizsga eredmény ismeretében ismét dönthet, hogy félévközi munkára megajánlott jegyet elfogadja-e vagy sem!


Az írásbeli vizsga után (az elégtelen jegy kivételével) szóbeli vizsga lehetséges.


Több kurzus esetén a „Közös rész” vizsgánként minden kurzusnál ugyanaz. Az „Egyedi részben” kurzusonként (az előadásoknak megfelelően) eltérések lehetnek.

A félév során 7 előadás adminisztrációs szempontból „Gyakorlatnak minősül”. Ennek kijelölése alkalmanként, minimum egy héttel az időpont előtt kerül kijelölésre. A „Gyakorlat” látogatása kötelező. Ez feltétele az „Aláírás” megszerzésének. Aláírás feltétele még, mindkét ZH teljesítése minimum 40% -ra, azaz 1. ZH min. 10p 2. ZH min. 10p

A TVSZ értelmében csak egy ZH pótolható. Ha valaki az egyik ZH-ból nem szerezte meg a 10 pontot, az a ZH tervben kiírt alkalommal (alanyi jogon) PZH-t írhat. Az „Aláírás” megszerzéséért, az arra jogosultak, a pótlási héten PPZH-t írhatnak

A tantárgy célkitűzése

A tárgy célja a korszerű természettudományos világszemlélet kialakítása; a modellalkotási készség fejlesztése. Olyan egyetemi szintű fizikai ismeretek elsajátítása, amely feltétlenül szükséges a szaktárgyak megalapozásához valamint elengedhetetlen a XXI. századi technika világában eligazodni és alkotni akaró mérnök munkájához.

Ezen általános célokon belül a tantárgy további fontos célja a kvantummechanika alapjainak megismertetése, a mikrofizikában alkalmazott szemlélet és gondolkodásmód elsajátításának elősegítése; a klasszikus fizika korlátainak, a kvantummechanika és a klasszikus mechanika kapcsolatának ismertetése; Cél a modern anyagtudomány és azon belül is a nanotechnológia alapját képező szilárdtestfizikai fogalmak és jelenségek kvantummechanikai értelmezése.

Mindez hozzájárul a villamosmérnöki szakma mikrofizikai hátterének a megismertetéséhez, és kellő alapot nyújt a modern elektronikai alkatrészekben felhasznált kvantummechanikai folyamatok későbbi megértéséhez.