„Mágneses indukció VII.” változatai közötti eltérés

A Fizipedia wikiből
(Új oldal, tartalma: „Kategória:Szerkesztő:Hartlein <wikitex> thumbtime=0:00 A Helmholtz tekercs közös tengelyen elhelyezkedő rövid tekercs-p…”)

A lap 2011. április 16., 19:19-kori változata


thumbtime=0:00

A Helmholtz tekercs közös tengelyen elhelyezkedő rövid tekercs-pár, ahol a tekercsek között közel homogén a mágneses tér http://en.wikipedia.org/wiki/Helmholtz_coil (Hermann Helmholtz a 19. század jelentős német fizikusa, aki különösen nagy hatással volt a korszak magyar fizikusaira. http://hu.wikipedia.org/wiki/Hermann_Ludwig_von_Helmholtz) Helmhoitz tekercset alkalmaznak a Föld mágneses terének pontos kimérésénél is: http://www.agt.bme.hu/volgyesi/geofiz/1_9-11.pdf


Az elhangzó szöveg

Vegyünk egy Helmholtz-tekercset! Kapcsoljunk rá időben váltakozó erősségű áramot, mellyel változó mágneses teret hozunk létre! Először egy fejben is könnyen deriválható szinuszos jelet vizsgálunk, vagyis az áramerősség szinusz függvény szerint változik időben, ezt mutatja a kétsugaras oszcilloszkópon a felső görbe. A Helmholtz-tekercs belsejébe helyezett néhányszor tíz menetes tekercsben feszültség indukálódik, melynek időbeli változását látjuk az alsó görbén. Másodikként vizsgáljunk most háromszög jelet! Figyeljük meg, hogy az indukált feszültség mindig arányos a gerjesztőáram időszerinti deriváltjával.