Mágneses tér hatása elektrolitra

A Fizipedia wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hartlein (vitalap | szerkesztései) 2011. április 16., 19:06-kor történt szerkesztése után volt.

(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)


thumbtime=0:00

Só vizes oldatában kialakuló elektromos áram.

A pozitív és negatív ionok ellenkező irányban haladnak az adott polaritásnak megfelelő villamos térben, ám mozgékonyságaik összeadódnak az áramsűrűség kialakításakor. Mágneses tér hatására is egy irányban jönnek forgó mozgásba, hiszen pl. a kifelé haladó pozitív töltésre ható Lorentz-erő ugyanolyan irányú mint a befelé haladó negatív töltésnél.

Az elhangzó szöveg

A kísérlethez koncentrikus elektródák közé töltött vízre, sóra, az elektromos és mágneses tér kialakításához egy 9 Voltos elemre és erős permanens mágnesre, a folyadék forgásának bemutatásához, krétaporra lesz szükségünk. Koncentrikusan elhelyezkedő, gyűrű alakú elektródák között a folyadékban súrlódással mozgó töltések sugárirányú sebességet kapnak. Töltésmozgás akkor alakul ki, ha a folyadékba töltéshordozókat viszünk (pl. megsózzuk a vizet), majd az elektródákra néhány volt feszültséget kapcsolunk. Egy különösen erős, a töltéshordozók sebességére merőleges mágneses tér kialakításával az ionok segítségével az egész folyadék forgómozgásba hozható. A mágnes pólusait megcserélve, a folyadék forgásiránya is megfordul. A folyadék forgásiránya akkor is megfordul, ha az elektródák polaritását megcseréljük.