Fénytörés és optikai lencsék leképezésének vizsgálata

A Fizipedia wikiből

Eszközök

• dióda lézer
  • prizma
  • gyűjtő és szórólencsék
  • bifokális vagy cillinder korrekciós szemüveglencse

Törésmutató mérése a teljes visszaverődés határszögének meghatározásával

1. Prizma és egy lézernyaláb segítségével keresse meg a beesési szög változtatásával a teljes visszaverődés határhelyzetét! Számítsa ki a határszöget és a prizma anyagának levegőre vonatkoztatott törésmutatóját!

• Figyelem! A szögérték meghatározásakor könnyen belenézhet a nyalábba, így a leolvasás előtt a lézert MINDIG KAPCSOLJA KI!

2. Öntsön csapvizet egy átlátszó falú edénybe. A beesési szög változtatásával keresse meg a teljes visszaverődés határhelyzetét! Számítsa ki a víz levegőre vonatkoztatott törésmutatóját! Tanulmányozza a törési törvény teljesülését! Határozza meg víz levegőre vonatkoztatott törésmutatóját ebből a mérésből is!

• A víz ismert törésmutatója alapján számolja ki, hogy milyen beesési szögnél várja a teljes visszaverődést! A mért értéket hasonlítsa össze a várakozással!

Leképzés optikai lencsékkel

3. Lézerforrás és egy ernyő segítségével, távolság mérésekkel határozza meg egy gyűjtő- és egy szórólencse fókusztávolságát!

4. Lézerforrás és egy ernyő segítségével tanulmányozza egy bifokális vagy egy cillinder korrekciós szemüveglencse helyfüggő leképezési tulajdonságait!