„Piezoelektromos anyagok” változatai közötti eltérés

A Fizipedia wikiből
(1. Elméleti ismeretek)
1. sor: 1. sor:
 
==Piezoelektromos állandók mérése==  <br />
 
==Piezoelektromos állandók mérése==  <br />
''Szerkesztés alatt''<br />
+
<br />
  
 
A mérés célja: megismertetni a hallgatókat a  
 
A mérés célja: megismertetni a hallgatókat a  

A lap 2012. június 26., 23:20-kori változata

==Piezoelektromos állandók mérése==

A mérés célja: megismertetni a hallgatókat a -piezoelektromos effektusokkal,

-a piezoelektromos állandók értelmezésével,

-illetve azok kísérleti meghatározási módszereivel.

A cél érdekében - értelmezzük a piezoelektromos állandókat,

- ismertetjük a kísérleti meghatározás lehetőségeit,

- ismertetjük a mérés során alkalmazott vizsgálati módszereket, a mérőkészülék felépítését és működését,

- megmérjük kerámia minták piezoelektromos állandóit.

== 1. Elméleti ismeretek == (Szerkesztés alatt!)

Ha egy anyagot valamilyen külső hatás ér, akkor abban különböző változások jönnek létre, az anyag valamilyen módon „reagál” a külső hatásokra, amit megfigyelőként a hatástól függő jelenségként észlelünk. Mind az anyagot ért hatások, mind pedig az anyagban ilyenkor észlelhető jelenségek fizikai szempontból valamilyen fizikai mennyiséggel – illetve annak megváltozásával – jellemezhetők. Az, hogy meghatározott körülmények között egy hatás milyen erősségű változást (jelenséget) hoz létre, függ a vizsgált anyagtól, pontosabban az anyagnak az adott jelenség szempontjából fontos tulajdonságától.
Például: ha egy anyagot melegítünk, akkor az anyagot ért hatás a hőmérséklet változásával jellemezhető, a hőmérsékletváltozás által kiváltott egyik lehetséges jelenség pedig az, hogy megváltozik az anyag térfogata. Ugyanolyan hőmérsékletváltozás azonban különböző anyagokban különböző térfogatváltozást okoz, vagyis a jelenség „mértéke” az anyagi minőségtől függ és az anyag egy tulajdonságával – a térfogati hőtágulási együtthatóval – jellemezhető. Egy másik ismert példa, hogy egy szigetelőanyag elektromos tér hatására polarizálódik. Itt a hatás az elektromos térerősségvektorral, a jelenség a polarizáció-vektorral, a jelenségnek az anyagi minőségtől való függése pedig egy tenzorral, a dielektromos szuszceptibilitás tenzorával jellemezhető. Hasonlóan: egy test erőhatás következtében létrejövő alakváltozása esetén a hatás a feszültségtenzorral, a jelenség az alakváltozási tenzorral, az anyag tulajdonságai pedig a rugalmas együtthatókkal (amelyek ugyancsak tenzort alkotnak) jellemezhető. A jelenségek számszerű leírásának alapvető feltétele az, hogy a vizsgált esetre vonatkozóan ismerjük a hatást, a jelenséget és a tulajdonságot jellemző fizikai mennyiségek közötti összefüggést. Szerencsére számos olyan jelenséget ismerünk amelynél – nem túl nagy hatások esetén – ez az összefüggés igen egyszerű formában írható fel. A pontos megfogalmazást egyenlőre mellőzve, azt mondhatjuk, hogy a hatást és a jelenséget jellemző mennyiségek között egyfajta lineáris összefüggés áll fenn, amely szimbolikusan az alábbi alakban írhatunk fel:jelenség= tulajdonság* hatás (1)
Itt a „jelenség”, „tulajdonság”, „hatás” elnevezés fizikai mennyiségeket jelöl, amelyek matematikai szempontból skaláris- vektor- vagy tenzormennyiségek lehetnek. Ennek megfelelően a „*” jel is különböző műveleteket jelenthet. Az említett példák közül az állandó nyomás (P) mellett végbemenő hőtágulás esetében a hatás a hőmérsékletváltozás, a jelenség a térfogatváltozás, a tulajdonság pedig az térfogati hőtágulási együttható. Az említett mennyiségek között az egyszerű