Bevezetés az LaTeX használatába

A Fizipedia wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bordacs (vitalap | szerkesztései) 2018. augusztus 8., 13:25-kor történt szerkesztése után volt.

LaTeX

A TeX egy szövegformázó rendszer, mely leginkább matematikai és természettudományos kiadványok készítésében terjedt el. Segítségével igényes tipográfiájú jegyzőkönyvet, szakdolgozatot vagy szakcikkeket készíthetünk. A LaTeX ennek a rendszernek egy könnyebben használható változata, melynek használatát számos nyomtatott és elektronikus kiadvány tárgyalja. Ezen az oldalon csak azokat a legfontosabb utasításokat gyűjtöttük össze, melyeket a félév során gyakran fogunk használni.

Disztribúciók és szerkesztők

Különböző operációs rendszerekre a LaTeX-nek számos implementációja létezik. Microsoft Windows alatt a legelterjedtebb a [| MiKTeX]. A TeX fájlok egyszerű szöveges ASCII fájlként bármely szövegszerkesztővel (pl. notepadben is) létrehozhatunk, azonban a szerkesztésüket és fordításukat megkönnyítendő számos TeX szerkeszthető elérhető. A gyakorlatokon az egyik legelterjedtebb freeware softwaret használjuk a [| TeXmaker]-t. Érdemes még megemlíteni a [| ShareLaTeX]-et, ami egy on-line szerkesztő, mely többszerzős munkák esetén a forrás közös szerkesztéséhez nyújt támogatást.