Munkavédelem

A Fizipedia wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Measure (vitalap | szerkesztései) 2023. szeptember 14., 10:34-kor történt szerkesztése után volt.

Tartalomjegyzék


A fizikus hallgatói laboratóriumban a munka közben mindenkinek vigyáznia kell a saját és társai testi épségére és a laboratórium eszközeire. A laboratóriumban nincsenek különösen veszélyes mérések, de az elektromos árammal, forró anyagokkal és más eszközökkel végzett munka fokozott figyelmet kíván.

Elektromos csatlakozók a laboratóriumban

A mérési helyeken kétféle elektromos csatlakozó található: egyrészt a háztartásokból ismert 230 V-os földelt konnektorok, másrészt "GYENGEÁRAM" és "24 V~" feliratú gyengeáramú konnektorok, melyekre egy központi tápegységből lehet feszültséget kapcsolni.

A 230 V-os feszültségre különböző műszerek és eszközök működésére van szükség. Ezekbe a csatlakozókba kizárólag földelt villásdugót szabad dugni!

Ugyanakkor a kisfeszültségű csatlakozókból banándugós röpzsinórokkal lehet kivezetni az áramot a mérésekhez.

A legfontosabb balesetvédelmi szabály, hogy a 230 V-os csatlakozókba TILOS banándugókkal csatlakozni! A villásdugónak éppen az a lényege, hogy csak egyszerre lehet bedugni a két érintkezőt. Ha valaki banándugós röpzsinórt dugna a 230 V-os csatlakozó egyik (fázis) bemenetébe, akkor a röpzsinór másik végén megjelenne a 230 V-os feszültség, melynek érintése életveszélyes.

Az áramütés megfelelő figyelemmel elkerülhető, mégis érdemes végiggondolni, hogy mi a teendő, ha valakit áramütés ér:

  • Ne kíséreljük meg az áramütött személy elmozdítását! Egyrészt minket is áramütés érhet, másrészt a rajtunk átfolyó áram miatt növekedhet a balesetet szenvedett személyen átfolyó áram is.
  • Ehelyett azonnal áramtalanítsuk az érintett munkahelyet! A laboratóriumban minden szobában van egy zöld és piros gombból álló kapcsoló: a piros gomb a szobában lévő összes csatlakozót feszültségmentesíti. A bejárat melletti elektromos szekrény főkapcsolójával pedig az egész labor feszültségmentesíthető.

Egyéb veszélyforrások

  • A forró testekkel, forró vízzel végzett munkánál legyünk óvatosak. Égési sérülés esetén fontos az érintett testfelület hűtése hideg vízzel, majd kezelése (Irix spray).
  • Az eszközök hűtésére használt víz gumicsövei szétcsúszhatnak, ekkor ömlik a víz. Ilyenkor nem a szétjött csövet kell megpróbálni összedugni, hanem a vízcsapot kell azonnal elzárni, és a kiömlött vizet feltörölni.
  • A mérésekhez használt lézerek kis teljesítményűek, de ne nézzünk közvetlenül a fénysugárba, és más szemébe se világítsunk, mert látáskárosodást okozhat.

Az eszközök védelme

A laboratórium eszközeivel, műszereivel a mérési leírásoknak megfelelően, kellő gondossággal kell bánni. Ha valami meghibásodik, azt a mérésvezetőknek azonnal jelezni kell.

A műszerek közül kiemelten figyelni kell az ampermérőkre: ezeknek kicsi az ellenállása, ezért ha pl. tévedésből közvetlenül egy feszültségforrásra csatlakoztatja valaki, akkor nagyon nagy áram folyhat, ami rosszabb esetben a műszert tönkreteheti (vagy jobb esetben csak a biztosítékot olvasztja ki).

Egyértelmű gondatlanság (vagy szándékosság) esetén a hallgató anyagilag is felelős az okozott kárért.



While working in the physics student laboratory, everyone must take care of their own and their colleagues' physical health and the laboratory's equipment. There are no particularly dangerous measurements in the laboratory, but work with electricity, hot materials and other tools requires extra attention.

Electrical connectors in the laboratory