„Mágneses momentum mérése vibrációs magnetométerrel” változatai közötti eltérés

A Fizipedia wikiből
40. sor: 40. sor:
 
===A mérés elve===
 
===A mérés elve===
 
Először egy külső H mágneses térben lévő m dipólus energiáját (W<sub>1</sub>) írjuk föl skalárszorzat formájában:
 
Először egy külső H mágneses térben lévő m dipólus energiáját (W<sub>1</sub>) írjuk föl skalárszorzat formájában:
{{eq|W_1 {{=}} -\mathbf{m \cdot H} dV|eq:3|(3)}}
+
{{eq|W_1 {{=}} -\mathbf{m \cdot H}|eq:3|(3)}}
 
 
amelynek alakja abból adódik, hogy a mágneses tér a momentumra forgatónyomatékot gyakorolhat. Tegyük fel, hogy a mágneses teret egy „g” görbével jellemezhető hurokban folyó „I” áram határozza meg. Egy vákuumban lévő ($B = \nu_0 \cdot H$) hurok által keltett tér a Biot-Savart-törvény szerint:
+
amelynek alakja abból adódik, hogy a mágneses tér a momentumra forgatónyomatékot gyakorolhat. Tegyük fel, hogy a mágneses teret egy „g” görbével jellemezhető hurokban folyó „I” áram határozza meg. Egy vákuumban lévő ($B = \mu_0 \cdot H$) hurok által keltett tér a Biot-Savart-törvény szerint:
  , (4)
+
{{eq|\mathbf{H(r)} {{=}} I \cdot \oint_g \frac{1}{1} {{=}} I \cdot \mathbf{H}^e|eq:4|(4)}}
 +
 
 
ahol He-vel jelöltük az egységnyi áram által keltett mágneses térerősséget, amely csupán a geometriától függ. Ezt behelyettesítve (3)-ba a következőt kapjuk:
 
ahol He-vel jelöltük az egységnyi áram által keltett mágneses térerősséget, amely csupán a geometriától függ. Ezt behelyettesítve (3)-ba a következőt kapjuk:
 
W1 = − m.He.I  , (5)
 
W1 = − m.He.I  , (5)

A lap 2012. november 13., 17:30-kori változata


A mérés célja:

A mérés célja megismerkedni egy makroszkopikus minta mágneses dipólmomentumának mérésével, valamint megvizsgálni egy lágymágneses anyag momentumának változását a külső mágnesező tér függvényében. A külső mágneses teret egyenáramú gerjesztő tekerccsel hozzuk létre, amely a különböző mintákban eltérő mágneses dipólmomentumot kelt. A mágneses térerősség mértéke a gerjesztő tekercs áramával szabályozható. Az ily módon felmágnesezett minta közelébe helyezett másik tekercsben (mérőtekercs) a dipólmomentum tere mágneses fluxust hoz létre. Ha a mintát a mérőtekercshez képest mozgatjuk, a tekercsben fluxusváltozás lép föl, ami feszültséget indukál. Az indukált feszültség értékéből a minta mágneses momentuma meghatározható. A mérési összeállítás akkor optimális, ha az elemek paramétereinek megválasztása révén (tekercsek alakja, minta helye stb.) a mért feszültség arányos a mágneses momentummal, valamint értéke a lehető legnagyobb.


Tartalomjegyzék


Szerkesztés alatt!

Elméleti összefoglaló

Elméleti alapok

Egy H mágneses térerősségvektorral jellemzett térben lévő közegben kialakuló B mágneses indukció a következő összefüggéssel írható le:

 
\[\mathbf{B} = \mathbf{\mu_0}(\mathbf{H} + \mathbf{M})\]
(1)

ahol M a mágneses dipólmomentum sűrűség vektor vagy mágnesezettségi vektor. Egy makroszkópikus méretű, „V” térfogatú test mágneses momentuma (m) a következő térfogati integrálással kapható meg:

 
\[\mathbf{m} = \mathbf{\int \limits_V M} dV\]
(2)

A mérés során az m(H) függvényt szeretnénk meghatározni. A mérés a mágneses indukció jelenségén alapul, vagyis mindenekelőtt meg kell határoznunk a bevezetőben említett mérőtekercsben indukált „U” feszültség és az m mágneses momentum közötti kapcsolatot. Az alábbiakban kivonatosan bemutatjuk a keresett összefüggés levezetését. Kiindulásul a Maxwell-egyenleteket alkalmazzuk kvázistacionárius közelítésben, azaz az időben változó terek okozta sugárzást elhanyagoljuk. A levezetés kulcsgondolata szerint először összehasonlítjuk egy „I” áramjárta tekercs mágneses terébe helyezett m mágneses dipólus energiáját azzal az energiával, amit ugyanez a dipólus tárol ugyanebben a tekercsben az általa létrehozott \setbox0\hbox{$\Phi$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% fluxus által. Így megkapjuk a \setbox0\hbox{$\Phi(m)$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0% összefüggést. Mivel a fluxusnál az indukált feszültség sokkal egyszerűbben mérhető, mozgatni fogjuk a mintát, és meghatározzuk a keresett U(m) összefüggést.

A mérés elve

Először egy külső H mágneses térben lévő m dipólus energiáját (W1) írjuk föl skalárszorzat formájában:

 
\[W_1 = -\mathbf{m \cdot H}\]
(3)

amelynek alakja abból adódik, hogy a mágneses tér a momentumra forgatónyomatékot gyakorolhat. Tegyük fel, hogy a mágneses teret egy „g” görbével jellemezhető hurokban folyó „I” áram határozza meg. Egy vákuumban lévő (\setbox0\hbox{$B = \mu_0 \cdot H$}% \message{//depth:\the\dp0//}% \box0%) hurok által keltett tér a Biot-Savart-törvény szerint:

 
\[\mathbf{H(r)} = I \cdot \oint_g \frac{1}{1} = I \cdot \mathbf{H}^e\]
(4)

ahol He-vel jelöltük az egységnyi áram által keltett mágneses térerősséget, amely csupán a geometriától függ. Ezt behelyettesítve (3)-ba a következőt kapjuk: W1 = − m.He.I , (5) Másodszor azt nézzük meg, hogy mekkora az energiája az m mágneses momentum keltette B mágneses indukciójú térben található „A” felületű vezető huroknak, melyben „I” áram folyik: W2 = I./2 , (6) (3) ahol  a hurokban fellépő mágneses indukciófluxus: . (7)


Mérési feladatok

Mágneses momentum mérése vibrációs magnetométerrel