„Fizika laboratórium 1.” változatai közötti eltérés

A Fizipedia wikiből
 
(6 szerkesztő 221 közbeeső változata nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
[[Kategória:Fizika BSC alapképzés]]
 
[[Kategória:Fizika BSC alapképzés]]
<!--[[Kategória:Fizika BSC alkalmazott fizika szakirány]]-->
 
<!--[[Kategória:Fizika BSC fizikus szakirány]]-->
 
<!--[[Kategória:Fizikus MSC alapképzés]]-->
 
<!--[[Kategória:Fizikus MSC alkalmazott fizika szakirány]]-->
 
<!--[[Kategória:Fizikus MSC kutatófizikus szakirány]]-->
 
<!--[[Kategória:Fizikus MSC nukleáris technika szakirány]]-->
 
<!--[[Kategória:Fizikus MSC orvosi fizika szakirány]]-->
 
 
[[Kategória:Mechanika]]  
 
[[Kategória:Mechanika]]  
 
[[Kategória:Elektromosságtan]]  
 
[[Kategória:Elektromosságtan]]  
 
[[Kategória:Hőtan]]
 
[[Kategória:Hőtan]]
<!--[[Kategória:Kvantummechanika]]-->
 
<!--[[Kategória:Statisztikus fizika]]-->
 
<!--[[Kategória:Nanofizika]]-->
 
 
[[Kategória:Optika]]
 
[[Kategória:Optika]]
<!--[[Kategória:Szilárdtestfizika]]-->
 
<!--[[Kategória:Mag és részecskefizika]]-->     
 
<!--[[Kategória:Informatika]]-->
 
 
[[Kategória:Laborgyakorlat]]
 
[[Kategória:Laborgyakorlat]]
 +
[[Kategória:Fizika laboratórium 1.]]
 
[[Kategória:Fizika Tanszék]]
 
[[Kategória:Fizika Tanszék]]
<!--[[Kategória:Elméleti Fizika Tanszék]]-->
+
[[Kategória:Szerkesztő:Balogh]]
<!--[[Kategória:Atomfizika Tanszék]]-->
+
<!--[[Kategória:Nukleáris Technikai Intézet]]-->
+
<!--[[Kategória:Matematika Intézet]]-->   
+
[[Kategória:Szerkesztő:Vankó]]
+
  
'''Szerkesztés alatt! A hivatalos lap a http://mono.eik.bme.hu/~vanko/labor/fizlab.htm oldalon található!'''
+
==Tárgy adatok (2023/2024 tavasz)==
 
+
*'''A tanév első foglalkozásai:''' 2024. február 14., szerda 8:15 (T1); 2024. február 14., szerda 11:15 (T2) az F épület III. lépcsőház, II. emelet, Fizikus hallgatói laboratórium.
==Tárgy adatok (2011/2012 tavasz)==
+
*Tárgykód: BMETE11AF28
*'''A tanév első foglalkozása:''' mind a négy csoportnak február 6., hétfő 11:15, illetve február 8., szerda 11:15 az F épület III. lépcsőház, II. emelet Fizikus hallgatói laboratóriumban
+
*Követelmény: 0/0/3/F/4
*Tárgykód: BMETE13AF07
+
*Követelmény: 0/0/3/F/3
+
 
*Nyelv: magyar
 
*Nyelv: magyar
*Jelenléti követelmények: A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének szükséges feltétele az összes laborgyakorlat (100 %) teljesítése. Az esetleges (igazolt) hiányzásokat a félév során a gya-korlatvezetővel egyeztetett időpontban pótolni kell.  
+
*Jelenléti követelmények: A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének szükséges feltétele az összes mérés (100 %) teljesítése. Az esetleges (igazolt) hiányzásokat a félév során a gyakorlatvezetővel egyeztetett időpontban pótolni kell. Egy félévben legfeljebb két mérést lehet pótolni.  
*Félévközi számonkérések: Minden mérés előtt – a mérésre való felkészülés ellenőrzése céljából – a hallgatóknak a mérés anyagából három kérdésre kell írásban válaszolniuk. Ezt 0-30 pontig értékeljük. A méréseken mérési naplót kell készíteni, amit a mérés végén be kell mutatni a mérésvezetőnek. A mérésekről a mérések után egy héten belül jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvre (a mérési naplót is értékelve) 0-20 pont kapható. Egy mérésen így összesen 0-50 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a hallgató a dolgozatra és a jegyzőkönyvre is külön-külön legalább 10-10 pontot, a kettőre együtt pedig legalább 25 pontot (50 %-ot) szerez. A sikertelen mérést – a hiányzáshoz hasonlóan – a gyakorlatvezetővel egyeztetett időpontban a félév során pótolni kell. A mérés pontszámát ekkor a sikertelen mérés és a pótmérés pontszámának számtani közepe adja. (Az igazolatlan hiányzás esetén a mérés-re 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele.) Egy félévben legfeljebb három mérést lehet pótolni.
+
*Félévközi számonkérések: Minden mérés első alkalma előtt – a mérésre való felkészülés ellenőrzése céljából – a hallgatóknak a mérés anyagából három kérdésre kell írásban válaszolniuk. Ezt 0-25 pontig értékeljük. A méréseken digitális mérési naplót kell készíteni, amit a mérési alkalmak végén be kell adni a mérésvezetőnek. A mérésekről a mérés második alkalma után egy héten belül jegyzőkönyvet kell készíteni. A mérési napló és a jegyzőkönyv együtt kerül értékelésre 0-75 pontos skálán, azonban értékelhetetlen mérési napló esetén maximálisan 50 pont kapható. Egy mérésen így összesen 0-100 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a hallgató a zárthelyi dolgozatra legalább 5 pontot, a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre együtt legalább 35 pontot, a teljes mérésre összesen pedig legalább 50 pontot (50 %-ot) szerez. Amennyiben a mérés, a mérési napló és/vagy a jegyzőkönyv tartalmi hiányossága miatt sikertelen, az adott mérés első/második, vagy mindkét alkalmát a gyakorlatvezetővel egyeztetett módon és időpontban a félév során pótolni kell. Abban az esetben, ha a mérés a mérési napló, vagy jegyzőkönyv minőségi hiányossága miatt sikertelen, csak a sikertelen rész kijavítása és újra beadása szükséges. A zárthelyi dolgozat sikertelensége esetén a teljes mérést meg kell ismételni, de a mérésvezető szóban vagy írásban felmérheti a hallgató felkészültségét és amennyiben megfelelő, a sikertelen dolgozat ellenére sikeres lehet az adott mérés (ha a mérési napló és a jegyzőkönyv, valamint az egész mérés teljesíti a fenti minimumkövetelményeket). A mérés végső pontszámát az eredeti és a pótolt részek számtani közepe adja (mindkét alkalmat érintő igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele). Hiányzás miatt elmulasztott zárthelyi dolgozat a mérés második alkalmának elején kerül pótlásra (igazolt hiányzás esetén a zárthelyi dolgozat teljes pontszáma számít bele a végső pontszámba).
*A félév végi osztályzat: Az elégtelentől különböző félévközi jegy elérésének feltétele, hogy a hallgató minden mérést sikeresen teljesítsen. A félév végi osztályzatot az egyes mérésekre kapott pontszámok összegéből a maximálisan elérhető pontszámhoz (mérésenként 50 pont) viszonyított százalékos eredmény alapján határozzuk meg: 50 % alatt elégtelen (1), 50 % - 62,5 % elégséges (2), 62,5 % - 75 % közepes (3), 75 % - 87,5 % jó (4), 87,5 % felett jeles (5)
+
*A félév végi osztályzat: Az elégtelentől különböző félévközi jegy elérésének feltétele, hogy a hallgató minden mérést sikeresen teljesítsen. A félév végi osztályzatot az egyes mérésekre kapott pontszámok összegéből a maximálisan elérhető pontszámhoz (475 pont) viszonyított százalékos eredmény alapján határozzuk meg:
*Konzultációk: a laboratóriumi gyakorlatok idejében; oktató: laborgyakorlat-vezetők
+
**50 % alatt elégtelen (1),  
 +
**50 % - 62,5 % elégséges (2),  
 +
**62,5 % - 75 % közepes (3),  
 +
**75 % - 87,5 % jó (4),  
 +
**87,5 % felett jeles (5)
 +
*Konzultációk: személyesen a laboratóriumi gyakorlatok alatt a mérések második alkalmának elején a konzultációs idősávban, egyéb időben Teams-en vagy e-mailben.
 +
*A gyakorlat időtartama: A gyakorlat a T1 kurzus esetén 8:15-kor, a T2 kurzus esetén 11:15-kor kezdődik. Zárthelyi dolgozat esetén a dolgozatot legkésőbb 8:50-kor (T1 kurzus), illetve 11:50-kor (T2 kurzus) be kell adni. Késés esetén a dolgozat megírására kevesebb idő áll rendelkezésre! A mérések kivitelezésére 11:00-ig (T1 kurzus), illetve 14:00-ig (T2 kurzus) van lehetőség, ezalatt folyamatos mérésvezetői jelenlétet biztosítunk, órarendi szünetet nem tartunk, de a mérések alatt a hallgató egyéni igény szerint tetszőleges időpontban szünetet tarthat, a labort elhagyhatja.
  
 
==Részletes követelmények==
 
==Részletes követelmények==
  
*laborgyakorlat menete
+
*'''A félév menete'''
**ZH
+
**A félév első óráján a tárgykövetelményeket és a csoportbeosztást (mérőpárok felosztása) beszéljük meg, valamint munkavédelmi előadás kerül megtartásra
**mérési napló --> [[Mérési napló]]
+
**A második órán hibaszámításról, mérési napló és jegyzőkönyvek készítéséről szóló előadást tartunk
**JK --> [[Mérési jegyzőkönyv]]
+
**A harmadik órán gyakorlat jelleggel Matlab oktatást tartunk
*Értékelés (laborvezető feladata is!)
+
<!--**A második órán gyakorlat jelleggel Matlab oktatást tartunk
*Pótlások, jelenléti követelmények
+
**A harmadik órán hibaszámításról szóló előadást és műszerbemutatót tartunk-->
 +
**A negyedik órán elektromos alapmérést tartunk. Ezen az alkalmon már beugró zárthelyit kell írni!
 +
**Az ötödik gyakorlattól kezdve 8 héten át kétalkalmas mérések kerülnek lebonyolításra a beosztás szerint.
  
==Laborbeosztás, mérőpárok, jegyek==
+
*'''Bevezető alkalmak szabályai'''
 +
** A "Matlab oktatás" előtt nincs zárthelyi dolgozat.
 +
** Az "Elektromos alapmérés" egy rövid zárthelyi dolgozattal kezdődik.
 +
** Az "Elektromos alapmérésen" digitális mérési naplót kell vezetni és a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek, majd az eredményekből otthoni munkaként egy jegyzőkönyvet kell készíteni és egy héten belül beadni. (részletesebben lsd. alább)
 +
** Értékelés: a mérésvezető a zárthelyi dolgozatot 0-25 pontos skálán értékeli, valamint együtt értékeli a mérési naplót és a jegyzőkönyvet 0-50 pontos skálán.
 +
** Sikertelen mérések pótlása: a bevezető mérésekből pótmérést nem tartunk, de ha a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre kapott pontszám 20 pont alatti, javított jegyzőkönyvet kell beadni. Ekkor az eredeti és az új jegyzőkönyv alapján kapott pontok számtani közepe adja a végső pontszámot.
  
*Mérések időbeosztása
+
*'''A kétalkalmas mérések menete'''
*Csoportbeosztás (mérőpárok)
+
**A bevezető alkalmak után minden mérés kétalkalmas formában kerül megvalósításra az alábbiak szerint.
*Jegyek
+
**A mérések első alkalmán a laboratóriumi gyakorlat elején egy zárthelyi dolgozattal ellenőrizzük a felkészülést. A kérdések az elvégzendő mérési feladatokhoz kapcsolódnak a következők szerint: az első kérdés mindig arra vonatkozik, hogy az adott mérés során milyen mennyiségeket, minek a függvényében, milyen eszközökkel, milyen kapcsolási rajz alapján kell mérni; másik két kérdésben a méréshez kapcsolódó elméleti alapok, kisebb számítások és hibaszámítási feladatok szerepelnek.
[http://mono.eik.bme.hu/~vanko/labor/fizlab.htm Információk]
+
**A zárthelyi dolgozat után a mérés leírásában megadott feladatokat kell elvégezni. A kapott eredményeket ellenőrző számításokkal, grafikonokkal és egyszerűbb kiértékelésekkel együtt '''[[Mérési napló|digitális mérési naplóban]]''' kell rögzíteni, melyet a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek. Ha a gyakorlaton nem sikerült minden számítást és kiértékelést elvégezni, akkor az elmaradást otthoni munkaként pótolni kell és a javított mérési naplót a második alkalom elején be kell mutatni a mérésvezetőnek.  
 +
**A második alkalom konzultációval kezdődik, ahol a hallgatók és a mérésvezető közösen áttekintik az első alkalmon készült mérési naplót és megbeszélik a felmerülő kérdéseket, valamint átbeszélik az előző mérés után beadott és már kijavított jegyzőkönyv értékelését. Ezután el kell végezni a leírásban második alkalomra megadott feladatokat, valamint lehetőség van újra elvégezni az első mérési alkalom feladatait is, a korábbi mérési naplót ki kell egészíteni, majd a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek.
 +
**A második alkalom után otthoni munkaként közösen el kell készíteni a '''[[mérési jegyzőkönyv|mérési jegyzőkönyvet]]''', melyben szerepel egy rövid elméleti összefoglaló és a feladatok kiértékelése (számítások, grafikonok, görbeillesztések)  hibaszámítással együtt és (ahol lehetséges) az irodalmi értékekkel való összevetés. A jegyzőkönyvet egy héten belül el kell készíteni és fel kell tölteni a tárgy Teams csoportjában elérhető űrlapon.
  
==Mérési feladatok==
+
*'''Kétalkalmas mérések értékelése'''
 +
**A mérés első alkalmán írt zh-kat a mérésvezető a mérés második alkalmára kijavítja és pontozza (0-25 pont), majd a konzultáció során lehetőséget ad a kijavított dolgozat megtekintésére, az esetleges kérdések megbeszélésére.
 +
**A mérés első alkalmának végén beadott digitális mérési naplót a mérésvezető a mérés második alkalmára értékeli (de nem pontozza) és a konzultáció során az esetleges hibák megbeszélésre kerülnek.
 +
**A mérés második alkalmának végén beadott végleges digitális mérési naplót a mérésvezető a végleges jegyzőkönyvvel együtt értékeli. A végleges mérési naplóban a konzultáció során a napló első verziójára kapott megjegyzések alapján az első mérési alkalomra vonatkozó rész is javítható (formai javítások), de plusz információt csak a második alkalomra vonatkozó rész tartalmazhat (itt viszont szerepelhet az első alkalom feladatainak újramérése, kiegészítése).
 +
**A jegyzőkönyvet a mérőpár e-mailben elküldi a mérésvezetőnek legkésőbb a következő laborgyakorlatig. A mérésvezető a beadott végleges jegyzőkönyvet a beadást követő laborgyakorlatra kijavítja és a mérési naplóval együtt pontozza (0-75 pont), a konzultációs idősávban pedig szóban is értékeli, valamint lehetőséget ad a kijavított jegyzőkönyv megtekintésére, az esetleges kérdések megbeszélésére. Egy félévben egyszer lehetőség van egy jegyzőkönyvet egy héttel később leadni. A késést a laborvezetőnek jelezni kell. Minden további késés jegyzőkönyvenként és hetenként 10 pont levonással jár a félév végi pontszámból.
 +
** Egy mérésen a zárthelyi dolgozat, mérési napló és mérési jegyzőkönyvre kapott pontokból összesen 0-100 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a hallgató a zárthelyi dolgozatra legalább 5 pontot, a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre együtt legalább 35 pontot, a teljes mérésre összesen pedig legalább 50 pontot (50 %-ot) szerez.
  
[http://mono.eik.bme.hu/~vanko/labor/jegyzet.htm Mérésleírások]
+
*'''Sikertelen mérések pótlása'''
 +
**Sikertelen (azaz 5 pont alatti) zárthelyi dolgozat esetén a teljes mérést pótolni kell. Azonban, ha a mérésvezető az órai munka alapján úgy ítéli meg, hogy a hallgató a korábbi elégtelen zárthelyi dolgozat ellenére felkészült a mérés sikeres teljesítéséhez, akkor nem szükséges pótolni sem a dolgozatot sem a mérést. A felkészültség megítéléséhez a mérésvezető a mérés második alkalma közben feltehet néhány kérdést a hallgatónak. A kérdések vonatkozhatnak a méréshez kapcsolódó elméletre, a mérési feladatokra, mérési módszerekre. A mérésvezető a kérdésekre adott választ és az órai munkát nem pontozza, ilyenkor a végső pontszámba a dolgozat eredeti pontszáma kerül beszámításra.
 +
**Sikertelen mérési napló és jegyzőkönyv (azaz 35 pont alatti) esetén, ha csak minőségbeli hiányosság (formai hibák, nem megfelelő kidolgozás, hibaszámítás hiánya, stb.) a sikertelenség oka, akkor elég a sikertelen naplót és/vagy jegyzőkönyvet kijavítani és újra beadni. Ha azonban tartalmi hiányosság (nem megfelelően elvégzett mérés, hiányzó adatok, vagy feladatok, stb.) miatt sikertelen a napló/jegyzőkönyv, akkor az adott mérés első/második, vagy mindkét alkalmát a gyakorlatvezetővel egyeztetett módon és időpontban a félév során pótolni kell.
 +
**A jegyzőkönyvet a mérőpárnak '''önállóan''' kell elkészítenie, hiszen csak így lehet megtanulni a mérések kiértékelését és a beszámolók elkészítését. Mások által elkészített jegyzőkönyv másolása ezért értelmetlen, és egyben súlyos etikai vétség is. Amennyiben a beadott jegyzőkönyv részben vagy egészében bizonyíthatóan nem önálló munka, akkor 0 pontot ér, pótolni kell, de ezen kívül a félév végi pontszámból is levonunk 50 pontot. Ha ez a félév során másodszor is előfordul, akkor a tárgy - az egyéb eredményektől függően - nem teljesíthető.
 +
**A mérés végső pontszámát az eredeti és a pótolt részek számtani közepe adja (mindkét alkalmat érintő igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele). Hiányzás miatt elmulasztott zárthelyi dolgozat a mérés második alkalmának elején kerül pótlásra (igazolt hiányzás esetén a zárthelyi dolgozat teljes pontszáma számít bele a végső pontszámba).
 +
**Javító mérést nem lehet végezni, a javításra az szorgalmi feladat magas szintű elkészítésével van lehetőség.
 +
**Egy félévben összesen legfeljebb két pótlási lehetőség van (napló/jegyzőkönyv újra beadását és teljes mérés pótlását is beleértve). Teljes mérés pótlására csak a labor mérési időszakban, lehetőség szerint valamelyik másik kurzus időpontjában, vagy legkésőbb a labor mérések végén megtartott pótlási alkalmon van lehetőség.
 +
 
 +
==Laborbeosztás, mérőpárok, jegyek==
 +
<!--Az első órarendi alkalom után kerül feltöltésre!-->
 +
*[[Media:FizLab1idobeosztas2024.pdf|Mérések időbeosztása]]
 +
*[[Media:FizLab1csoportbeosztas2024.pdf|Csoportbeosztás (mérőpárok)]]
 +
 
 +
==Mérési feladatok==
 +
*[[Elektromos alapmérés]]
 +
*[[Mechanikai alapmérések]]
 +
*[[Hőtani mérések 1-2.]]
 +
*[[Félvezető termoelem és Peltier-elem vizsgálata]]
 +
*[[Mérések oszcilloszkóppal: hangsebesség és fénysebesség vizsgálata]]
  
 
==Szorgalmi feladat==
 
==Szorgalmi feladat==
 +
<!--A félév során kerül kitűzésre!
 +
A félévben két szorgalmi feladat kerül kitűzésre, a kiírások az alábbi linkeken megtalálhatók:-->
 +
 +
A félévben kitűzött szorgalmi feladat kiírása az alábbi linken található:
 +
 +
[[Media:Szorgalmi_Aramlasi_seb_Fizlab1_2024.pdf|Szorgalmi feladat (mérés): Áramlási sebesség mérése csőben]]
 +
 +
<!--[[Media:Szorgalmi_MATLAB_Fizlab1.pdf|Szorgalmi feladat (Matlab): Matlab függvény készítése ábrák automatikus formázására]]-->
 +
 +
Bővebb információ a tárgy Teams csoportjában található.
  
 
==További hasznos információk==
 
==További hasznos információk==
*Munkavédelem
+
*[[Munkavédelem]]
*Példa jegyzőkönyv
+
*[[Példa jegyzőkönyv]]
*Hibaszámítás
+
*[[Media:hibaszamitas.pdf|Hibaszámítás]]
*Ajánlott linkek (Angol wikipedia, stb.)
+
*[[Media:tablazatok.pdf|Táblázatok]]
*Számítógépes mérésvezérlés/adatgyűjtés
+
*[[Számítógépes mérésvezérlés és adatgyűjtés]]
 +
*[[Fizika laboratórium|Bevezető laboratórium, Fizika laboratórium 2. és Haladó fizika laboratórium 1-3]]
 +
*[[A fizika laboratóriumhoz ajánlott linkek]]
 +
<!--*[[IGOR Pro 6.3 szoftver telepítése, hasznos tudnivalók]]-->
  
 
==Műszerleírások==
 
==Műszerleírások==
 +
 +
[[Műszerleírások]]
  
 
==Laborvezetők==
 
==Laborvezetők==
*hétfő 8:15-11:00 Csontos Miklós / Vankó Péter
+
*T1 szerda 8:15-11:00 Balogh Zoltán, Sütő Máté
*hétfő 11:15-14:00 ? és Vankó Péter
+
*T2 szerda 11:15-14:00 Dr. Szász Krisztián, Kovács-Krausz Zoltán
*szerda 8:15-11:00 Csontos Miklós / Vankó Péter
+
*szerda 11:15-14:00 ? és Vankó Péter
+
  
Tantárgyfelelős: [http://dept.phy.bme.hu/staff/vanko/vanko_hu.html Vankó Péter]
+
Tantárgyfelelős: Balogh Zoltán

A lap jelenlegi, 2024. május 13., 16:27-kori változata


Tartalomjegyzék

Tárgy adatok (2023/2024 tavasz)

  • A tanév első foglalkozásai: 2024. február 14., szerda 8:15 (T1); 2024. február 14., szerda 11:15 (T2) az F épület III. lépcsőház, II. emelet, Fizikus hallgatói laboratórium.
  • Tárgykód: BMETE11AF28
  • Követelmény: 0/0/3/F/4
  • Nyelv: magyar
  • Jelenléti követelmények: A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének szükséges feltétele az összes mérés (100 %) teljesítése. Az esetleges (igazolt) hiányzásokat a félév során a gyakorlatvezetővel egyeztetett időpontban pótolni kell. Egy félévben legfeljebb két mérést lehet pótolni.
  • Félévközi számonkérések: Minden mérés első alkalma előtt – a mérésre való felkészülés ellenőrzése céljából – a hallgatóknak a mérés anyagából három kérdésre kell írásban válaszolniuk. Ezt 0-25 pontig értékeljük. A méréseken digitális mérési naplót kell készíteni, amit a mérési alkalmak végén be kell adni a mérésvezetőnek. A mérésekről a mérés második alkalma után egy héten belül jegyzőkönyvet kell készíteni. A mérési napló és a jegyzőkönyv együtt kerül értékelésre 0-75 pontos skálán, azonban értékelhetetlen mérési napló esetén maximálisan 50 pont kapható. Egy mérésen így összesen 0-100 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a hallgató a zárthelyi dolgozatra legalább 5 pontot, a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre együtt legalább 35 pontot, a teljes mérésre összesen pedig legalább 50 pontot (50 %-ot) szerez. Amennyiben a mérés, a mérési napló és/vagy a jegyzőkönyv tartalmi hiányossága miatt sikertelen, az adott mérés első/második, vagy mindkét alkalmát a gyakorlatvezetővel egyeztetett módon és időpontban a félév során pótolni kell. Abban az esetben, ha a mérés a mérési napló, vagy jegyzőkönyv minőségi hiányossága miatt sikertelen, csak a sikertelen rész kijavítása és újra beadása szükséges. A zárthelyi dolgozat sikertelensége esetén a teljes mérést meg kell ismételni, de a mérésvezető szóban vagy írásban felmérheti a hallgató felkészültségét és amennyiben megfelelő, a sikertelen dolgozat ellenére sikeres lehet az adott mérés (ha a mérési napló és a jegyzőkönyv, valamint az egész mérés teljesíti a fenti minimumkövetelményeket). A mérés végső pontszámát az eredeti és a pótolt részek számtani közepe adja (mindkét alkalmat érintő igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele). Hiányzás miatt elmulasztott zárthelyi dolgozat a mérés második alkalmának elején kerül pótlásra (igazolt hiányzás esetén a zárthelyi dolgozat teljes pontszáma számít bele a végső pontszámba).
  • A félév végi osztályzat: Az elégtelentől különböző félévközi jegy elérésének feltétele, hogy a hallgató minden mérést sikeresen teljesítsen. A félév végi osztályzatot az egyes mérésekre kapott pontszámok összegéből a maximálisan elérhető pontszámhoz (475 pont) viszonyított százalékos eredmény alapján határozzuk meg:
    • 50 % alatt elégtelen (1),
    • 50 % - 62,5 % elégséges (2),
    • 62,5 % - 75 % közepes (3),
    • 75 % - 87,5 % jó (4),
    • 87,5 % felett jeles (5)
  • Konzultációk: személyesen a laboratóriumi gyakorlatok alatt a mérések második alkalmának elején a konzultációs idősávban, egyéb időben Teams-en vagy e-mailben.
  • A gyakorlat időtartama: A gyakorlat a T1 kurzus esetén 8:15-kor, a T2 kurzus esetén 11:15-kor kezdődik. Zárthelyi dolgozat esetén a dolgozatot legkésőbb 8:50-kor (T1 kurzus), illetve 11:50-kor (T2 kurzus) be kell adni. Késés esetén a dolgozat megírására kevesebb idő áll rendelkezésre! A mérések kivitelezésére 11:00-ig (T1 kurzus), illetve 14:00-ig (T2 kurzus) van lehetőség, ezalatt folyamatos mérésvezetői jelenlétet biztosítunk, órarendi szünetet nem tartunk, de a mérések alatt a hallgató egyéni igény szerint tetszőleges időpontban szünetet tarthat, a labort elhagyhatja.

Részletes követelmények

  • A félév menete
    • A félév első óráján a tárgykövetelményeket és a csoportbeosztást (mérőpárok felosztása) beszéljük meg, valamint munkavédelmi előadás kerül megtartásra
    • A második órán hibaszámításról, mérési napló és jegyzőkönyvek készítéséről szóló előadást tartunk
    • A harmadik órán gyakorlat jelleggel Matlab oktatást tartunk
    • A negyedik órán elektromos alapmérést tartunk. Ezen az alkalmon már beugró zárthelyit kell írni!
    • Az ötödik gyakorlattól kezdve 8 héten át kétalkalmas mérések kerülnek lebonyolításra a beosztás szerint.
  • Bevezető alkalmak szabályai
    • A "Matlab oktatás" előtt nincs zárthelyi dolgozat.
    • Az "Elektromos alapmérés" egy rövid zárthelyi dolgozattal kezdődik.
    • Az "Elektromos alapmérésen" digitális mérési naplót kell vezetni és a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek, majd az eredményekből otthoni munkaként egy jegyzőkönyvet kell készíteni és egy héten belül beadni. (részletesebben lsd. alább)
    • Értékelés: a mérésvezető a zárthelyi dolgozatot 0-25 pontos skálán értékeli, valamint együtt értékeli a mérési naplót és a jegyzőkönyvet 0-50 pontos skálán.
    • Sikertelen mérések pótlása: a bevezető mérésekből pótmérést nem tartunk, de ha a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre kapott pontszám 20 pont alatti, javított jegyzőkönyvet kell beadni. Ekkor az eredeti és az új jegyzőkönyv alapján kapott pontok számtani közepe adja a végső pontszámot.
  • A kétalkalmas mérések menete
    • A bevezető alkalmak után minden mérés kétalkalmas formában kerül megvalósításra az alábbiak szerint.
    • A mérések első alkalmán a laboratóriumi gyakorlat elején egy zárthelyi dolgozattal ellenőrizzük a felkészülést. A kérdések az elvégzendő mérési feladatokhoz kapcsolódnak a következők szerint: az első kérdés mindig arra vonatkozik, hogy az adott mérés során milyen mennyiségeket, minek a függvényében, milyen eszközökkel, milyen kapcsolási rajz alapján kell mérni; másik két kérdésben a méréshez kapcsolódó elméleti alapok, kisebb számítások és hibaszámítási feladatok szerepelnek.
    • A zárthelyi dolgozat után a mérés leírásában megadott feladatokat kell elvégezni. A kapott eredményeket ellenőrző számításokkal, grafikonokkal és egyszerűbb kiértékelésekkel együtt digitális mérési naplóban kell rögzíteni, melyet a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek. Ha a gyakorlaton nem sikerült minden számítást és kiértékelést elvégezni, akkor az elmaradást otthoni munkaként pótolni kell és a javított mérési naplót a második alkalom elején be kell mutatni a mérésvezetőnek.
    • A második alkalom konzultációval kezdődik, ahol a hallgatók és a mérésvezető közösen áttekintik az első alkalmon készült mérési naplót és megbeszélik a felmerülő kérdéseket, valamint átbeszélik az előző mérés után beadott és már kijavított jegyzőkönyv értékelését. Ezután el kell végezni a leírásban második alkalomra megadott feladatokat, valamint lehetőség van újra elvégezni az első mérési alkalom feladatait is, a korábbi mérési naplót ki kell egészíteni, majd a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek.
    • A második alkalom után otthoni munkaként közösen el kell készíteni a mérési jegyzőkönyvet, melyben szerepel egy rövid elméleti összefoglaló és a feladatok kiértékelése (számítások, grafikonok, görbeillesztések) hibaszámítással együtt és (ahol lehetséges) az irodalmi értékekkel való összevetés. A jegyzőkönyvet egy héten belül el kell készíteni és fel kell tölteni a tárgy Teams csoportjában elérhető űrlapon.
  • Kétalkalmas mérések értékelése
    • A mérés első alkalmán írt zh-kat a mérésvezető a mérés második alkalmára kijavítja és pontozza (0-25 pont), majd a konzultáció során lehetőséget ad a kijavított dolgozat megtekintésére, az esetleges kérdések megbeszélésére.
    • A mérés első alkalmának végén beadott digitális mérési naplót a mérésvezető a mérés második alkalmára értékeli (de nem pontozza) és a konzultáció során az esetleges hibák megbeszélésre kerülnek.
    • A mérés második alkalmának végén beadott végleges digitális mérési naplót a mérésvezető a végleges jegyzőkönyvvel együtt értékeli. A végleges mérési naplóban a konzultáció során a napló első verziójára kapott megjegyzések alapján az első mérési alkalomra vonatkozó rész is javítható (formai javítások), de plusz információt csak a második alkalomra vonatkozó rész tartalmazhat (itt viszont szerepelhet az első alkalom feladatainak újramérése, kiegészítése).
    • A jegyzőkönyvet a mérőpár e-mailben elküldi a mérésvezetőnek legkésőbb a következő laborgyakorlatig. A mérésvezető a beadott végleges jegyzőkönyvet a beadást követő laborgyakorlatra kijavítja és a mérési naplóval együtt pontozza (0-75 pont), a konzultációs idősávban pedig szóban is értékeli, valamint lehetőséget ad a kijavított jegyzőkönyv megtekintésére, az esetleges kérdések megbeszélésére. Egy félévben egyszer lehetőség van egy jegyzőkönyvet egy héttel később leadni. A késést a laborvezetőnek jelezni kell. Minden további késés jegyzőkönyvenként és hetenként 10 pont levonással jár a félév végi pontszámból.
    • Egy mérésen a zárthelyi dolgozat, mérési napló és mérési jegyzőkönyvre kapott pontokból összesen 0-100 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a hallgató a zárthelyi dolgozatra legalább 5 pontot, a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre együtt legalább 35 pontot, a teljes mérésre összesen pedig legalább 50 pontot (50 %-ot) szerez.
  • Sikertelen mérések pótlása
    • Sikertelen (azaz 5 pont alatti) zárthelyi dolgozat esetén a teljes mérést pótolni kell. Azonban, ha a mérésvezető az órai munka alapján úgy ítéli meg, hogy a hallgató a korábbi elégtelen zárthelyi dolgozat ellenére felkészült a mérés sikeres teljesítéséhez, akkor nem szükséges pótolni sem a dolgozatot sem a mérést. A felkészültség megítéléséhez a mérésvezető a mérés második alkalma közben feltehet néhány kérdést a hallgatónak. A kérdések vonatkozhatnak a méréshez kapcsolódó elméletre, a mérési feladatokra, mérési módszerekre. A mérésvezető a kérdésekre adott választ és az órai munkát nem pontozza, ilyenkor a végső pontszámba a dolgozat eredeti pontszáma kerül beszámításra.
    • Sikertelen mérési napló és jegyzőkönyv (azaz 35 pont alatti) esetén, ha csak minőségbeli hiányosság (formai hibák, nem megfelelő kidolgozás, hibaszámítás hiánya, stb.) a sikertelenség oka, akkor elég a sikertelen naplót és/vagy jegyzőkönyvet kijavítani és újra beadni. Ha azonban tartalmi hiányosság (nem megfelelően elvégzett mérés, hiányzó adatok, vagy feladatok, stb.) miatt sikertelen a napló/jegyzőkönyv, akkor az adott mérés első/második, vagy mindkét alkalmát a gyakorlatvezetővel egyeztetett módon és időpontban a félév során pótolni kell.
    • A jegyzőkönyvet a mérőpárnak önállóan kell elkészítenie, hiszen csak így lehet megtanulni a mérések kiértékelését és a beszámolók elkészítését. Mások által elkészített jegyzőkönyv másolása ezért értelmetlen, és egyben súlyos etikai vétség is. Amennyiben a beadott jegyzőkönyv részben vagy egészében bizonyíthatóan nem önálló munka, akkor 0 pontot ér, pótolni kell, de ezen kívül a félév végi pontszámból is levonunk 50 pontot. Ha ez a félév során másodszor is előfordul, akkor a tárgy - az egyéb eredményektől függően - nem teljesíthető.
    • A mérés végső pontszámát az eredeti és a pótolt részek számtani közepe adja (mindkét alkalmat érintő igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele). Hiányzás miatt elmulasztott zárthelyi dolgozat a mérés második alkalmának elején kerül pótlásra (igazolt hiányzás esetén a zárthelyi dolgozat teljes pontszáma számít bele a végső pontszámba).
    • Javító mérést nem lehet végezni, a javításra az szorgalmi feladat magas szintű elkészítésével van lehetőség.
    • Egy félévben összesen legfeljebb két pótlási lehetőség van (napló/jegyzőkönyv újra beadását és teljes mérés pótlását is beleértve). Teljes mérés pótlására csak a labor mérési időszakban, lehetőség szerint valamelyik másik kurzus időpontjában, vagy legkésőbb a labor mérések végén megtartott pótlási alkalmon van lehetőség.

Laborbeosztás, mérőpárok, jegyek

Mérési feladatok

Szorgalmi feladat

A félévben kitűzött szorgalmi feladat kiírása az alábbi linken található:

Szorgalmi feladat (mérés): Áramlási sebesség mérése csőben


Bővebb információ a tárgy Teams csoportjában található.

További hasznos információk

Műszerleírások

Műszerleírások

Laborvezetők

  • T1 szerda 8:15-11:00 Balogh Zoltán, Sütő Máté
  • T2 szerda 11:15-14:00 Dr. Szász Krisztián, Kovács-Krausz Zoltán

Tantárgyfelelős: Balogh Zoltán