„Fizika laboratórium 2.” változatai közötti eltérés

A Fizipedia wikiből
 
(3 szerkesztő 111 közbeeső változata nincs mutatva)
8. sor: 8. sor:
 
[[Kategória:Fizika Tanszék]]
 
[[Kategória:Fizika Tanszék]]
 
    
 
    
[[Kategória:Szerkesztő:Vankó]]
+
[[Kategória:Szerkesztő:Balogh]]
  
==Tárgy adatok (2018/2019 ősz)==
+
==Tárgy adatok (2024/2025 ősz)==
*'''A tanév első foglalkozása:''' szerdai csoportoknak 2018. szeptember 5., szerda 13:45-14:15, a csütörtöki csoportnak 2018. szeptember 6., csütörtök 14:15 az F épület III. lépcsőház, II. emelet, Fizikus hallgatói laboratórium a mérőpárok beosztása.
+
*'''A tanév első foglalkozásának időpontja:''' 2024. szeptember 4., szerda 8:15 (T1); 2024. szeptember 4., szerda 12:15 (T2), '''helyszíne:''' F épület III. lépcsőház, II. emelet, Fizikus hallgatói laboratórium. A megjelenés (a félév összes foglalkozásához hasonlóan) '''kötelező'''.
*Tárgykód: BMETE11AF29 (régi: BMETE13AF08)
+
*Tárgykód: BMETE11AF45 (régi: BMETE13AF08, BMETE11AF29)
 
*Követelmény: 0/0/4/F/5
 
*Követelmény: 0/0/4/F/5
 
*Nyelv: magyar
 
*Nyelv: magyar
*Jelenléti követelmények: A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének szükséges feltétele az összes laborgyakorlat (100 %) teljesítése. Az esetleges (igazolt) hiányzásokat a félév során a gyakorlatvezetővel egyeztetett időpontban pótolni kell.  
+
*Jelenléti követelmények: A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének szükséges feltétele az összes mérés (100 %) teljesítése. Az esetleges (igazolt) hiányzásokat a félév során a gyakorlatvezetővel egyeztetett időpontban pótolni kell. Egy félévben legfeljebb három mérési alkalmat lehet pótolni.
*Félévközi számonkérések: Minden mérés előtt – a mérésre való felkészülés ellenőrzése céljából – a hallgatóknak a mérés anyagából három kérdésre kell írásban válaszolniuk. Ezt 0-25 pontig értékeljük. A méréseken mérési naplót kell készíteni, amit a mérés végén be kell mutatni a mérésvezetőnek, aki erről másolatot készít. A mérési naplóra 0-5 pont kapható. A mérésekről a mérések után egy héten belül jegyzőkönyvet kell készíteni. A jegyzőkönyvre további 0-20 pont kapható. Egy mérésen így összesen 0-50 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a hallgató a dolgozatra és a jegyzőkönyvre is külön-külön legalább 10-10 pontot, a kettőre együtt pedig legalább 25 pontot (50 %-ot) szerez. A sikertelen mérést – a hiányzáshoz hasonlóan – a gyakorlatvezetővel egyeztetett időpontban a félév során pótolni kell. A mérés pontszámát ekkor a sikertelen mérés és a pótmérés pontszámának számtani közepe adja. (Az igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele.) Egy félévben legfeljebb három mérést lehet pótolni.
+
*Félévközi számonkérések:  
*Az önálló otthoni mérésre összesen maximum 150 pont kapható. A sikeres teljesítéshez legalább 75 pontot (50 %-ot) kell elérni.
+
**Laboratúriumi mérések: A mérésre való felkészülést Moodle alapú teszt formájában ellenőrizzük, melyet 0-25 pontig értékelünk, amiből 12 pontot kell elérni ahhoz, hogy a mérés megkezdhető legyen. A teszt összesen 6 kérdést tartalmaz különböző tematikákkal (biztonsági tudnivalók, mérési feladatok, elméleti rész, egyszerű számolás). A méréseken digitális mérési naplót kell készíteni, amit a mérési alkalmak végén be kell adni a mérésvezetőnek. A mérésekről a mérés második alkalma után egy héten belül jegyzőkönyvet kell készíteni. A mérési napló és a jegyzőkönyv együtt kerül értékelésre 0-75 pontos skálán, azonban értékelhetetlen mérési napló esetén maximálisan 50 pont kapható. Egy mérésen így összesen 0-100 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre együtt legalább 35 pontot, a teljes mérésre összesen pedig legalább 50 pontot (50 %-ot) szerez. Amennyiben a mérés, a mérési napló és/vagy a jegyzőkönyv tartalmi hiányossága miatt sikertelen, az adott mérés első/második, vagy mindkét alkalmát a gyakorlatvezetővel egyeztetett módon és időpontban a félév során pótolni kell. Abban az esetben, ha a mérés a mérési napló, vagy jegyzőkönyv minőségi hiányossága miatt sikertelen, csak a sikertelen rész kijavítása és újra beadása szükséges. A zárthelyi dolgozat sikertelensége esetén a pótmérést kell végezni egy mérésvezetővel egyeztetett alkalmon. A mérés végső pontszámát az eredeti és a pótolt részek számtani közepe adja (mindkét alkalmat érintő igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele).
 +
**Otthoni önálló mérések: A laboratóriumi mérésekhez hasonlóan az otthoni mérésekről mérési naplót és mérési jegyzőkönyvet kell készíteni, melyeket a mérésvezető által ismertetett (időbeosztásban szereplő) határidőre be kell küldeni. A mérési napló és a jegyzőkönyv együtt kerül értékelésre 0-150 pontos skálán, azonban értékelhetetlen mérési napló esetén maximálisan 100 pont kapható.
 
*A félév végi osztályzat: Az elégtelentől különböző félévközi jegy elérésének feltétele, hogy a hallgató minden mérést sikeresen teljesítsen. A félév végi osztályzatot az egyes mérésekre kapott pontszámok összegéből a maximálisan elérhető pontszámhoz (550 pont) viszonyított százalékos eredmény alapján határozzuk meg:
 
*A félév végi osztályzat: Az elégtelentől különböző félévközi jegy elérésének feltétele, hogy a hallgató minden mérést sikeresen teljesítsen. A félév végi osztályzatot az egyes mérésekre kapott pontszámok összegéből a maximálisan elérhető pontszámhoz (550 pont) viszonyított százalékos eredmény alapján határozzuk meg:
 
**50 % alatt elégtelen (1),  
 
**50 % alatt elégtelen (1),  
24. sor: 25. sor:
 
**75 % - 87,5 % jó (4),  
 
**75 % - 87,5 % jó (4),  
 
**87,5 % felett jeles (5)
 
**87,5 % felett jeles (5)
*Konzultációk: a laboratóriumi gyakorlatok idejében; oktató: laborgyakorlatvezetők
+
*Konzultációk: személyesen a laboratóriumi gyakorlatok alatt a mérések második alkalmának elején a konzultációs idősávban, egyéb időben Teams-en vagy e-mailben.
  
 
==Részletes követelmények==
 
==Részletes követelmények==
 +
'''FIGYELEM: a tantárgy modenizálása miatt a részletes követelmények kisebb módosításokon eshetnek át. A végleges követelményeket az első óra során ismertetjük!'''
 +
*'''A félév menete'''
 +
**A félév első óráján (első oktatási hét) a tárgykövetelményeket, a csoportbeosztást (mérőpárok felosztása) és az otthoni feladatokat beszéljük át, valamint munkavédelmi oktatás kerül megtartásra.
 +
**A második oktatási héttől a tizedik oktatási hétig a laboratóriumi mérések kerülnek megtartásra
 +
**A tizenegyedik oktatási héttől a tizennegyedik oktatási hétig otthoni mérési feladatokat kell megoldani, melyekből naplót és jegyzőkönyvet kell készíteni.
  
*'''A laborgyakorlat menete'''
+
*'''A laboratóriumi mérések menete'''
**'''Zh:''' A mérésekre fel kell készülni. A felkészülést a laboratóriumi gyakorlatok elején ellenőrizzük. Fél óra alatt három kérdésre kell írásban válaszolni. A kérdések az adott gyakorlaton elvégzendő mérési feladatokhoz kapcsolódnak. Az első kérdés mindig arra vonatkozik, hogy az adott laborgyakorlaton milyen mennyiségeket, minek a függvényében, milyen eszközökkel, milyen kapcsolási rajz alapján kell mérni. A másik két kérdésben a laborgyakorlathoz kapcsolódó elméleti kérdések, kisebb számítások és hibaszámítási feladatok szerepelnek.
+
**Minden mérés kétalkalmas formában kerül megvalósításra az alábbiak szerint.
**[[Mérési napló]]
+
**A mérések első alkalmán a laboratóriumi gyakorlat elején egy zárthelyi dolgozattal ellenőrizzük a felkészülést. <!--A kérdések az elvégzendő mérési feladatokhoz kapcsolódnak a következők szerint: az első kérdés mindig arra vonatkozik, hogy az adott mérés során milyen mennyiségeket, minek a függvényében, milyen eszközökkel, milyen kapcsolási rajz alapján kell mérni; másik két kérdésben a méréshez kapcsolódó elméleti alapok, kisebb számítások és hibaszámítási feladatok szerepelnek.-->
**[[Mérési jegyzőkönyv]]
+
**A zárthelyi dolgozat után a mérés leírásában megadott feladatokat kell elvégezni. A kapott eredményeket ellenőrző számításokkal, grafikonokkal és egyszerűbb kiértékelésekkel együtt '''[[Mérési napló|digitális mérési naplóban]]''' kell rögzíteni, melyet a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek. Ha a gyakorlaton nem sikerült minden számítást és kiértékelést elvégezni, akkor az elmaradást otthoni munkaként pótolni kell és a javított mérési naplót a második alkalom elején be kell mutatni a mérésvezetőnek.
 +
**A második alkalom opcionális konzultációval kezdődik, ahol igény szerint a hallgatók és a mérésvezető közösen áttekinthetik az első alkalmon készült mérési naplót és megbeszélik a felmerülő kérdéseket, valamint átbeszélik az előző mérés után beadott és már kijavított jegyzőkönyv értékelését. Ezután el kell végezni a leírásban második alkalomra megadott feladatokat, valamint lehetőség van újra elvégezni az első mérési alkalom feladatait is, a korábbi mérési naplót ki kell egészíteni, majd a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek.
 +
**A második alkalom után otthoni munkaként közösen el kell készíteni a '''[[mérési jegyzőkönyv|mérési jegyzőkönyvet]]''', melyben szerepel egy rövid elméleti összefoglaló és a feladatok kiértékelése (számítások, grafikonok, görbeillesztések)  hibaszámítással együtt és (ahol lehetséges) az irodalmi értékekkel való összevetés. A jegyzőkönyvet egy héten belül el kell készíteni és fel kell tölteni a tárgy Teams csoportjában található űrlapon keresztül.
  
*'''Értékelés'''
+
*'''Otthoni önálló mérések szabályai'''
**A zh-kat a mérésvezető '''egy héten belül''' kijavítja, és a következő mérési gyakorlaton lehetőséget ad a kijavított dolgozat megtekintésére, az esetleges kérdések megbeszélésére.
+
** Az otthoni mérések esetén nincs zárthelyi dolgozat.  
**A mérés végén a mérőpárnak a mérési naplót be kell mutatnia. A mérési naplóról a mérésvezető másolatot készít, amit a mérési jegyzőkönyvvel együtt fog értékelni.
+
** Az otthoni mérést a laboratóriumi mérésekhez hasonlóan alapesetben párban kell elvégezni, de a mérőpár közös megegyezéssel dönthet úgy, hogy külön teljesíti a feladatot. Ez viszont nem mehet a munka színvonalának rovására!
**A mérőpárnak a közös mérési jegyzőkönyvet a mérést követő laborgyakorlat elején kinyomtatva kell leadnia. Szükség esetén a mérési gyakorlat '''előtt''' a laborban lehetőség van a jegyzőkönyv kinyomtatására. Egy félévben egyszer lehetőség van egy jegyzőkönyvet egy héttel később leadni. A késést a laborvezetőnek jelezni kell. Minden további késés jegyzőkönyvenként és hetenként 10 pont levonással jár a félév végi pontszámból.
+
** Az elvégzendő mérési feladatot a megadott listából kell kiválasztani és ezt egyeztetni kell a tantárgyfelelőssel (Balogh Zoltán) legkésőbb a tizedik oktatási hét szerdáig (november 8.). A mérési feladatot a tantárgyfelelős jóváhagyása után lehet megkezdeni. ''Megjegyzés: egy-egy mérési feladatra maximum 5 mérőpár jelentkezhet, ha egy feladat betelt, másikat kell választani. Ezért érdemes minél hamarabb egyeztetni a kiválasztott feladatot a tantárgyfelelőssel.''
** A mérésvezető a beadott jegyzőkönyvet '''egy héten belül''' kijavítja, és a következő mérési gyakorlaton lehetőséget ad a kijavított jegyzőkönyv megtekintésére, az esetleges kérdések megbeszélésére.
+
** '''Az otthoni mérésről mérési naplót kell készíteni, melynek a mérési tervet és a kezdeti méréseket tartalmazó első verzióját legkésőbb november 22-én le kell adni.'''
**A mérés sikeres teljesítéséhez a zh-ra és a jegyzőkönyvre is legalább 10-10 pontot, összesen legalább 25 pontot kell szerezni. Ellenkező esetben a mérést pótolni kell. Pótláskor az eredeti és a pótmérés pontszáma átlagolódik. Igazolatlan hiányzás esetén a pótmérés 0 ponttal átlagolódik (feleződik).
+
** '''Az otthoni mérésről jegyzőkönyvet kell készíteni, melyet a végleges, minden mérést tartalmazó naplóval együtt legkésőbb december 6-án kell leadni. A félév végére való tekintettel az otthoni feladatnál kései leadást nem fogadunk el!'''
**A jegyzőkönyvet a mérőpárnak '''önállóan''' kell elkészítenie, hiszen csak így lehet megtanulni a mérések kiértékelését és a beszámolók elkészítését. Mások által elkészített jegyzőkönyv másolása ezért értelmetlen, és egyben súlyos etikai vétség is. Amennyiben a beadott jegyzőkönyv részben vagy egészében bizonyíthatóan nem önálló munka, akkor 0 pontot ér, pótolni kell, de ezen kívül a félév végi pontszámból is levonunk 50 pontot.
+
** Értékelés: a mérésvezető együtt értékeli a mérési naplót és a jegyzőkönyvet 0-150 pontos skálán.
**Javító mérést nem lehet végezni, a javításra szorgalmi feladat elkészítésével van lehetőség.
+
** Sikertelen mérések pótlása: ha az elvégzett munka akár a mérések, akár a jegyzőkönyv hiányosságai miatt nem éri el az elégséges szintet, a mérés teljesítéséhez javított (szükség esetén új méréseket tartalmazó) jegyzőkönyvet és mérési naplót kell beadni. Ekkor az eredeti és az új jegyzőkönyv alapján kapott pontok számtani közepe adja a végső pontszámot.
 +
** Konzultáció: Az tizenegyedik oktatási héten konzultációs hetet tartunk. A konzultációk időpontja alapesetben az órarendi alkalomra esik, de egyeztetés alapján az órarenditől eltérő időpontban is történhet. A konzultációs alkalom során az otthoni mérésekkel kapcsolatban felmerülő kérdéseket lehet megbeszélni a mérésvezetőkkel.
  
*'''Pótlások, jelenléti követelmények:''' A tárgy eredményes teljesítéséhez a félév során az összes mérési feladatot el kell végezni. Az esetleges hiányzást lehetőleg előre kell jelezni. A hiányzást – a mérésvezetővel egyeztetett időpontban – pótolni kell. Pótolni csak a szorgalmi időszakban, lehetőség szerint valamelyik másik kurzus időpontjában, vagy legkésőbb a félév végén megtartott pótlási alkalmon lehet. A sikertelen méréseket szintén pótolni kell. Egy félévben összesen legfeljebb három mérést lehet pótolni.
+
<!--*'''Bevezető mérések szabályai'''
 +
** A bevezető mérések előtt nincs zárthelyi dolgozat, de a mérésekre fel kell készülni.  
 +
** Mindkét mérésen mérési naplót kell vezetni és a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek.
 +
** A második alkalom után a két mérésből egy jegyzőkönyvet kell beadni a következő gyakorlatig (részletesebben lsd. alább)
 +
** Értékelés: a mérésvezető együtt értékeli az órai munkát (felkészültséget), a mérési naplót és a jegyzőkönyvet 0-50 pontos skálán.
 +
** Sikertelen mérések pótlása: a bevezető mérésekből pótmérést nem tartunk, de ha a kapott pontszám 20 pont alatti, javított jegyzőkönyvet kell beadni. Ekkor az eredeti és az új jegyzőkönyv alapján kapott pontok számtani közepe adja a végső pontszámot.-->
  
==Laborbeosztás, mérőpárok, jegyek==
+
'''A laboratóriumi mérések értékelése'''
 +
** A zárthelyi dolgozat a Moodle rendszerben automatikusan kiértékelésre kerül.
 +
** A mérés második alkalmának végén beadott végleges digitális mérési naplót a mérésvezető a végleges jegyzőkönyvvel együtt értékeli. A végleges mérési naplóban a konzultáció során a napló első verziójára kapott megjegyzések alapján az első mérési alkalomra vonatkozó rész is javítható (formai javítások), de plusz információt csak a második alkalomra vonatkozó rész tartalmazhat (itt viszont szerepelhet az első alkalom feladatainak újramérése, kiegészítése).
 +
** A jegyzőkönyvet a mérőpár e-mailben elküldi a mérésvezetőnek legkésőbb a következő laborgyakorlatig. A mérésvezető a beadott végleges jegyzőkönyvet a beadást követő laborgyakorlatra kijavítja és a mérési naplóval együtt pontozza (0-75 pont), a konzultációs idősávban pedig szóban is értékeli, valamint lehetőséget ad a kijavított jegyzőkönyv megtekintésére, az esetleges kérdések megbeszélésére. Egy félévben egyszer lehetőség van egy jegyzőkönyvet egy héttel később leadni. A késést a laborvezetőnek jelezni kell. Minden további késés jegyzőkönyvenként és hetenként 10 pont levonással jár a félév végi pontszámból.
 +
** Egy mérésen a zárthelyi dolgozat, mérési napló és mérési jegyzőkönyvre kapott pontokból összesen 0-100 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a hallgató a zárthelyi dolgozatra legalább 12 pontot, a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre együtt legalább 35 pontot, a teljes mérésre összesen pedig legalább 50 pontot (50 %-ot) szerez.
  
*[[Media:FizLab2idobeosztas2018.pdf|Mérések időbeosztása]]
+
*'''Sikertelen laboratóriumi mérések pótlása'''
*[[Media:FizLab2csoportbeosztas2018.pdf|Csoportbeosztás (mérőpárok)]]
+
**Sikertelen (azaz 12 pont alatti) zárthelyi dolgozat esetén a mérést nem lehet megkezdeni, azt egy mérésvezetővel egyeztetett időpontban pótolni kell.
 +
**Sikertelen mérési napló és jegyzőkönyv (azaz 35 pont alatti) esetén, ha csak minőségbeli hiányosság (formai hibák, nem megfelelő kidolgozás, hibaszámítás hiánya, stb.) a sikertelenség oka, akkor elég a sikertelen naplót és/vagy jegyzőkönyvet kijavítani és újra beadni. Ha azonban tartalmi hiányosság (nem megfelelően elvégzett mérés, hiányzó adatok, vagy feladatok, stb.) miatt sikertelen a napló/jegyzőkönyv, akkor az adott mérés első/második, vagy mindkét alkalmát a gyakorlatvezetővel egyeztetett módon és időpontban a félév során pótolni kell.
 +
**A jegyzőkönyvet a mérőpárnak '''önállóan''' kell elkészítenie, hiszen csak így lehet megtanulni a mérések kiértékelését és a beszámolók elkészítését. Mások által elkészített jegyzőkönyv másolása ezért értelmetlen, és egyben súlyos etikai vétség is. Amennyiben a beadott jegyzőkönyv részben vagy egészében bizonyíthatóan nem önálló munka, akkor 0 pontot ér, pótolni kell, de ezen kívül a félév végi pontszámból is levonunk 50 pontot. Ha ez a félév során másodszor is előfordul, akkor a tárgy - az egyéb eredményektől függően - nem teljesíthető.
 +
**A mérés végső pontszámát az eredeti és a pótolt részek számtani közepe adja (mindkét alkalmat érintő igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele). Hiányzás miatt elmulasztott zárthelyi dolgozat a mérés második alkalmának elején kerül pótlásra (igazolt hiányzás esetén a zárthelyi dolgozat teljes pontszáma számít bele a végső pontszámba).
 +
**Javító mérést nem lehet végezni, a javításra az szorgalmi feladat magas szintű elkészítésével van lehetőség.
 +
**Egy félévben összesen legfeljebb két pótlási lehetőség van (napló/jegyzőkönyv újra beadását és teljes mérés pótlását is beleértve). Teljes mérés pótlására csak a labor mérési időszakban, lehetőség szerint valamelyik másik kurzus időpontjában, vagy legkésőbb a labor mérések végén megtartott pótlási alkalmon van lehetőség.
 +
 
 +
==Laborbeosztás, mérőpárok, jegyek==
 +
*[[Media:FizLab2idobeosztas2024.pdf|Mérések időbeosztása]]
 +
*[[Media:FizLab2csoportbeosztas2024.pdf|Csoportbeosztás (mérőpárok)]]
 +
<!--*[[Media:FizLab2idobeosztas2023.pdf|Mérések időbeosztása]]
 +
*[[Media:FizLab2csoportbeosztas2023.pdf|Csoportbeosztás (mérőpárok)]]
 +
*[[Media:FizLab2idobeosztas2022.pdf|Mérések időbeosztása]]
 +
*[[Media:FizLab2csoportbeosztas2022.pdf|Csoportbeosztás (mérőpárok)]]
 +
*[[Media:FizLab2idobeosztas2021.pdf|Mérések időbeosztása]]
 +
*[[Media:FizLab2csoportbeosztas2021.pdf|Csoportbeosztás (mérőpárok)]]
 +
*[[Media:FizLab2idobeosztas2020_1.pdf|Az első három alkalom időbeosztása]]
 +
*[[Media:FizLab2idobeosztas2020_2.pdf|Időbeosztás a negyedik alkalomtól kezdve]]
 +
*[[Media:FizLab2csoportbeosztas2020.pdf|Csoportbeosztás (mérőpárok)]]
  
*[[Media:FizLab2jegyek2018.pdf|Jegyek 2018.]] – Az utolsó (pót)jegyzőkönyvek beadása (és kijavítása) után. <!-- -->
+
*[[Media:FizLab2jegyek2020.pdf|Jegyek 2020.]] – Az utolsó (pót)jegyzőkönyvek beadása (és kijavítása) után.  
 +
*[[Media:FizLab2jegyek2019.pdf|Jegyek 2019.]]
 +
*[[Media:FizLab2jegyek2018.pdf|Jegyek 2018.]]
 
*[[Media:FizLab2jegyek2017.pdf|Jegyek 2017.]]
 
*[[Media:FizLab2jegyek2017.pdf|Jegyek 2017.]]
 
*[[Media:FizLab2jegyek2016.pdf|Jegyek 2016.]]  
 
*[[Media:FizLab2jegyek2016.pdf|Jegyek 2016.]]  
56. sor: 94. sor:
 
*[[Media:FizLab2jegyek2013.pdf|Jegyek 2013.]]  
 
*[[Media:FizLab2jegyek2013.pdf|Jegyek 2013.]]  
 
*[[Media:FizLab2jegyek2012.pdf|Jegyek 2012.]]
 
*[[Media:FizLab2jegyek2012.pdf|Jegyek 2012.]]
 +
*[[Media:FizLab1jegyek2019.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2019.]]
 +
*[[Media:FizLab1jegyek2018.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2018.]]
 
*[[Media:FizLab1jegyek2017.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2017.]]
 
*[[Media:FizLab1jegyek2017.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2017.]]
 
*[[Media:FizLab1jegyek2016.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2016.]]
 
*[[Media:FizLab1jegyek2016.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2016.]]
61. sor: 101. sor:
 
*[[Media:FizLab1jegyek2014.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2014.]]
 
*[[Media:FizLab1jegyek2014.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2014.]]
 
*[[Media:FizLab1jegyek2013.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2013.]]
 
*[[Media:FizLab1jegyek2013.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2013.]]
*[[Media:FizLab1jegyek2012.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2012.]]
+
*[[Media:FizLab1jegyek2012.pdf| Fizika laboratórium 1. jegyek 2012.]]-->
  
 
==Mérési feladatok==
 
==Mérési feladatok==
 +
*[[Optikai mérések]]
  
<!--[[Tehetetlenségi nyomaték vizsgálata]] a FizLab1-be került -->
+
*[[Mérések interferométerrel]]
[[RLC körök mérése]]
+
  
<!-- [[Állóhullámok megfeszített, rugalmas húrban]] a FizLab1-be került -->
+
*[[Harmonikus rezgések vizsgálata]]
<!-- [[Folyadék szabad felszínének vizsgálata]] megszűnt -->
+
[[Félvezető termoelem és Peltier-elem vizsgálata]]
+
  
<!--[[Fajhő mérése]] a FizLab1-be került -->
+
*[[Fotoeffektus vizsgálata]]
<!-- [[A kényszerrezgés vizsgálata]] a FizLab1-be került -->
+
<!--
<!-- [[Granulált anyagok vizsgálata]] a FizLab1-be került -->
+
[[Matlab_bevezető_tehetetlenségi_nyomaték_méréssel|Matlab bevezető tehetetlenségi nyomaték méréssel]]
[[Folyadékok viszkozitásának mérése]]
+
<!--[[Levegő nedvességtartalmának mérése]] megszűnt-->
+
  
<!--[[Tömegmérés rezonanciával és hangsebesség meghatározása]]-->
+
[[Elektromos_bevezető_mérés|Elektromos bevezető mérés, műszerismertető]]
[[Hall-effektus]] <!--korábban a FizLab4-ben volt-->
+
  
[[Kaotikus kettős inga vizsgálata V-scope-pal]]
+
[[Hőtani mérések 1-2.]]
  
<!--[[Fénytörés és visszaverődés vizsgálata]]-->
+
[[Félvezető termoelem és Peltier-elem vizsgálata]]
[[Mérések Michelson-interferométerrel]]
+
  
[[Folyadékkristályok vizsgálata]]
+
--><!-- lencsék leképzésének vizsgálata, fénytörés és visszaverődés prizmán és folyadékkristályokon]]-->
 +
<!--
 +
[[Mérések oszcilloszkóppal: hangsebesség és fénysebesség vizsgálata]]
  
[[Sztatikus mágneses mező vizsgálata]]
 
  
[[Önállóan elvégzendő mérési feladatok]]
+
 
 +
[[Fizika laboratórium 1.#Mérési_feladatok|FizLab1 mérések]]
 +
[[Tehetetlenségi nyomaték vizsgálata]] a FizLab1-be került
 +
[[RLC körök mérése]] a FizLab1-be került
 +
[[Állóhullámok megfeszített, rugalmas húrban]] megszűnt
 +
[[Folyadék szabad felszínének vizsgálata]] megszűnt
 +
[[Félvezető termoelem és Peltier-elem vizsgálata]]-->
 +
<!--[[Fajhő mérése]] a FizLab1-be került-->
 +
<!-- [[A kényszerrezgés vizsgálata]] a FizLab1-be került -->
 +
<!-- [[Granulált anyagok vizsgálata]] megszűnt
 +
[[Folyadékok viszkozitásának mérése]]
 +
[[Levegő nedvességtartalmának mérése]] megszűnt-->
 +
<!--[[Tömegmérés rezonanciával és hangsebesség meghatározása]]
 +
[[Hall-effektus]] <!--korábban a FizLab4-ben volt
 +
[[Kaotikus kettős inga vizsgálata V-scope-pal]]
 +
[[Fénytörés és visszaverődés vizsgálata]]
 +
[[Mérések Michelson-interferométerrel]]-->
 +
<!--[[Folyadékkristályok vizsgálata]]
 +
[[Sztatikus mágneses mező vizsgálata]]-->
 +
*[[Önállóan elvégzendő mérési feladatok|Önállóan elvégzendő otthoni mérési feladatok]]
  
 
==Szorgalmi feladat==
 
==Szorgalmi feladat==
 +
Külön szorgalmi feladat ebben a félévben nem kerül kitűzésre. Szorgalmi feladatként az önálló otthoni mérések szorgalmi feladatait lehet elvégezni (ezek a feladatok saját ötletekkel is kiegészíthetők a mérésvezetővel történt egyeztetés után).
 +
<!--A szorgalmi feladat a félév során kerül kitűzésre.-->
 +
<!--
 +
A félévben két szorgalmi feladat kerül kitűzésre, a kiírások az alábbi linkeken megtalálhatók:
 +
 +
[[Media:Szorgalmi_Maganhangzok_vizsg.pdf|Szorgalmi feladat (mérés): Magánhangzók Fourier-spektrumának vizságálata]]
 +
 +
[[Media:Szorgalmi_MATLAB.pdf|Szorgalmi feladat (Matlab): Matlab függvény készítése ábrák automatikus formázására]]
  
<!--[[Media:Szorgalmi2016osz.pdf|Szorgalmi feladat]] (később kerül kitűzésre)-->
+
Bővebb információ a tárgy Teams csoportjában található.
Szorgalmi feladat ebben a félévben az önálló mérési feladat miatt nem lesz.
+
<!--[[Media:SzorgalmiXXX.pdf|Szorgalmi feladat]] a félév során kerül kitűzésre-->
 +
<!--Külön szorgalmi feladat ebben a félévben nincs. Az önálló mérések szorgalmi feladatait lehet megcsinálni.-->
  
 
==További hasznos információk==
 
==További hasznos információk==
112. sor: 175. sor:
  
 
==Laborvezetők==
 
==Laborvezetők==
*szerda 10:15-14:00 Balogh Zoltán és Mezei Gréta
+
*szerda 8:15-14:00 [http://dept.physics.bme.hu/Szász_Krisztián Dr. Szász Krisztián] és [https://dept.physics.bme.hu/Kedves_Mate?language=hu Kedves Máté]
*szerda 14:15-18:00 Szász Krisztián
+
*szerda 12:15-18:00 [http://dept.physics.bme.hu/Balogh_Zoltán Balogh Zoltán] és [https://dept.physics.bme.hu/node/2032?language=hu Sütő Máté]
*csütörtök 14:15-18:00 Vankó Péter
+
<!--*csütörtök 14:15-18:00 -->
  
Tantárgyfelelős: [http://dept.physics.bme.hu/Vanko_Peter Vankó Péter]
+
Tantárgyfelelős: [http://dept.physics.bme.hu/Balogh_Zoltán Balogh Zoltán]

A lap jelenlegi, 2024. szeptember 24., 18:12-kori változata


Tartalomjegyzék

Tárgy adatok (2024/2025 ősz)

  • A tanév első foglalkozásának időpontja: 2024. szeptember 4., szerda 8:15 (T1); 2024. szeptember 4., szerda 12:15 (T2), helyszíne: F épület III. lépcsőház, II. emelet, Fizikus hallgatói laboratórium. A megjelenés (a félév összes foglalkozásához hasonlóan) kötelező.
  • Tárgykód: BMETE11AF45 (régi: BMETE13AF08, BMETE11AF29)
  • Követelmény: 0/0/4/F/5
  • Nyelv: magyar
  • Jelenléti követelmények: A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének szükséges feltétele az összes mérés (100 %) teljesítése. Az esetleges (igazolt) hiányzásokat a félév során a gyakorlatvezetővel egyeztetett időpontban pótolni kell. Egy félévben legfeljebb három mérési alkalmat lehet pótolni.
  • Félévközi számonkérések:
    • Laboratúriumi mérések: A mérésre való felkészülést Moodle alapú teszt formájában ellenőrizzük, melyet 0-25 pontig értékelünk, amiből 12 pontot kell elérni ahhoz, hogy a mérés megkezdhető legyen. A teszt összesen 6 kérdést tartalmaz különböző tematikákkal (biztonsági tudnivalók, mérési feladatok, elméleti rész, egyszerű számolás). A méréseken digitális mérési naplót kell készíteni, amit a mérési alkalmak végén be kell adni a mérésvezetőnek. A mérésekről a mérés második alkalma után egy héten belül jegyzőkönyvet kell készíteni. A mérési napló és a jegyzőkönyv együtt kerül értékelésre 0-75 pontos skálán, azonban értékelhetetlen mérési napló esetén maximálisan 50 pont kapható. Egy mérésen így összesen 0-100 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre együtt legalább 35 pontot, a teljes mérésre összesen pedig legalább 50 pontot (50 %-ot) szerez. Amennyiben a mérés, a mérési napló és/vagy a jegyzőkönyv tartalmi hiányossága miatt sikertelen, az adott mérés első/második, vagy mindkét alkalmát a gyakorlatvezetővel egyeztetett módon és időpontban a félév során pótolni kell. Abban az esetben, ha a mérés a mérési napló, vagy jegyzőkönyv minőségi hiányossága miatt sikertelen, csak a sikertelen rész kijavítása és újra beadása szükséges. A zárthelyi dolgozat sikertelensége esetén a pótmérést kell végezni egy mérésvezetővel egyeztetett alkalmon. A mérés végső pontszámát az eredeti és a pótolt részek számtani közepe adja (mindkét alkalmat érintő igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele).
    • Otthoni önálló mérések: A laboratóriumi mérésekhez hasonlóan az otthoni mérésekről mérési naplót és mérési jegyzőkönyvet kell készíteni, melyeket a mérésvezető által ismertetett (időbeosztásban szereplő) határidőre be kell küldeni. A mérési napló és a jegyzőkönyv együtt kerül értékelésre 0-150 pontos skálán, azonban értékelhetetlen mérési napló esetén maximálisan 100 pont kapható.
  • A félév végi osztályzat: Az elégtelentől különböző félévközi jegy elérésének feltétele, hogy a hallgató minden mérést sikeresen teljesítsen. A félév végi osztályzatot az egyes mérésekre kapott pontszámok összegéből a maximálisan elérhető pontszámhoz (550 pont) viszonyított százalékos eredmény alapján határozzuk meg:
    • 50 % alatt elégtelen (1),
    • 50 % - 62,5 % elégséges (2),
    • 62,5 % - 75 % közepes (3),
    • 75 % - 87,5 % jó (4),
    • 87,5 % felett jeles (5)
  • Konzultációk: személyesen a laboratóriumi gyakorlatok alatt a mérések második alkalmának elején a konzultációs idősávban, egyéb időben Teams-en vagy e-mailben.

Részletes követelmények

FIGYELEM: a tantárgy modenizálása miatt a részletes követelmények kisebb módosításokon eshetnek át. A végleges követelményeket az első óra során ismertetjük!

  • A félév menete
    • A félév első óráján (első oktatási hét) a tárgykövetelményeket, a csoportbeosztást (mérőpárok felosztása) és az otthoni feladatokat beszéljük át, valamint munkavédelmi oktatás kerül megtartásra.
    • A második oktatási héttől a tizedik oktatási hétig a laboratóriumi mérések kerülnek megtartásra
    • A tizenegyedik oktatási héttől a tizennegyedik oktatási hétig otthoni mérési feladatokat kell megoldani, melyekből naplót és jegyzőkönyvet kell készíteni.
  • A laboratóriumi mérések menete
    • Minden mérés kétalkalmas formában kerül megvalósításra az alábbiak szerint.
    • A mérések első alkalmán a laboratóriumi gyakorlat elején egy zárthelyi dolgozattal ellenőrizzük a felkészülést.
    • A zárthelyi dolgozat után a mérés leírásában megadott feladatokat kell elvégezni. A kapott eredményeket ellenőrző számításokkal, grafikonokkal és egyszerűbb kiértékelésekkel együtt digitális mérési naplóban kell rögzíteni, melyet a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek. Ha a gyakorlaton nem sikerült minden számítást és kiértékelést elvégezni, akkor az elmaradást otthoni munkaként pótolni kell és a javított mérési naplót a második alkalom elején be kell mutatni a mérésvezetőnek.
    • A második alkalom opcionális konzultációval kezdődik, ahol igény szerint a hallgatók és a mérésvezető közösen áttekinthetik az első alkalmon készült mérési naplót és megbeszélik a felmerülő kérdéseket, valamint átbeszélik az előző mérés után beadott és már kijavított jegyzőkönyv értékelését. Ezután el kell végezni a leírásban második alkalomra megadott feladatokat, valamint lehetőség van újra elvégezni az első mérési alkalom feladatait is, a korábbi mérési naplót ki kell egészíteni, majd a mérés végén be kell adni a mérésvezetőnek.
    • A második alkalom után otthoni munkaként közösen el kell készíteni a mérési jegyzőkönyvet, melyben szerepel egy rövid elméleti összefoglaló és a feladatok kiértékelése (számítások, grafikonok, görbeillesztések) hibaszámítással együtt és (ahol lehetséges) az irodalmi értékekkel való összevetés. A jegyzőkönyvet egy héten belül el kell készíteni és fel kell tölteni a tárgy Teams csoportjában található űrlapon keresztül.
  • Otthoni önálló mérések szabályai
    • Az otthoni mérések esetén nincs zárthelyi dolgozat.
    • Az otthoni mérést a laboratóriumi mérésekhez hasonlóan alapesetben párban kell elvégezni, de a mérőpár közös megegyezéssel dönthet úgy, hogy külön teljesíti a feladatot. Ez viszont nem mehet a munka színvonalának rovására!
    • Az elvégzendő mérési feladatot a megadott listából kell kiválasztani és ezt egyeztetni kell a tantárgyfelelőssel (Balogh Zoltán) legkésőbb a tizedik oktatási hét szerdáig (november 8.). A mérési feladatot a tantárgyfelelős jóváhagyása után lehet megkezdeni. Megjegyzés: egy-egy mérési feladatra maximum 5 mérőpár jelentkezhet, ha egy feladat betelt, másikat kell választani. Ezért érdemes minél hamarabb egyeztetni a kiválasztott feladatot a tantárgyfelelőssel.
    • Az otthoni mérésről mérési naplót kell készíteni, melynek a mérési tervet és a kezdeti méréseket tartalmazó első verzióját legkésőbb november 22-én le kell adni.
    • Az otthoni mérésről jegyzőkönyvet kell készíteni, melyet a végleges, minden mérést tartalmazó naplóval együtt legkésőbb december 6-án kell leadni. A félév végére való tekintettel az otthoni feladatnál kései leadást nem fogadunk el!
    • Értékelés: a mérésvezető együtt értékeli a mérési naplót és a jegyzőkönyvet 0-150 pontos skálán.
    • Sikertelen mérések pótlása: ha az elvégzett munka akár a mérések, akár a jegyzőkönyv hiányosságai miatt nem éri el az elégséges szintet, a mérés teljesítéséhez javított (szükség esetén új méréseket tartalmazó) jegyzőkönyvet és mérési naplót kell beadni. Ekkor az eredeti és az új jegyzőkönyv alapján kapott pontok számtani közepe adja a végső pontszámot.
    • Konzultáció: Az tizenegyedik oktatási héten konzultációs hetet tartunk. A konzultációk időpontja alapesetben az órarendi alkalomra esik, de egyeztetés alapján az órarenditől eltérő időpontban is történhet. A konzultációs alkalom során az otthoni mérésekkel kapcsolatban felmerülő kérdéseket lehet megbeszélni a mérésvezetőkkel.


A laboratóriumi mérések értékelése

    • A zárthelyi dolgozat a Moodle rendszerben automatikusan kiértékelésre kerül.
    • A mérés második alkalmának végén beadott végleges digitális mérési naplót a mérésvezető a végleges jegyzőkönyvvel együtt értékeli. A végleges mérési naplóban a konzultáció során a napló első verziójára kapott megjegyzések alapján az első mérési alkalomra vonatkozó rész is javítható (formai javítások), de plusz információt csak a második alkalomra vonatkozó rész tartalmazhat (itt viszont szerepelhet az első alkalom feladatainak újramérése, kiegészítése).
    • A jegyzőkönyvet a mérőpár e-mailben elküldi a mérésvezetőnek legkésőbb a következő laborgyakorlatig. A mérésvezető a beadott végleges jegyzőkönyvet a beadást követő laborgyakorlatra kijavítja és a mérési naplóval együtt pontozza (0-75 pont), a konzultációs idősávban pedig szóban is értékeli, valamint lehetőséget ad a kijavított jegyzőkönyv megtekintésére, az esetleges kérdések megbeszélésére. Egy félévben egyszer lehetőség van egy jegyzőkönyvet egy héttel később leadni. A késést a laborvezetőnek jelezni kell. Minden további késés jegyzőkönyvenként és hetenként 10 pont levonással jár a félév végi pontszámból.
    • Egy mérésen a zárthelyi dolgozat, mérési napló és mérési jegyzőkönyvre kapott pontokból összesen 0-100 pont szerezhető. A mérés akkor sikeres, ha a hallgató a zárthelyi dolgozatra legalább 12 pontot, a mérési naplóra és a jegyzőkönyvre együtt legalább 35 pontot, a teljes mérésre összesen pedig legalább 50 pontot (50 %-ot) szerez.
  • Sikertelen laboratóriumi mérések pótlása
    • Sikertelen (azaz 12 pont alatti) zárthelyi dolgozat esetén a mérést nem lehet megkezdeni, azt egy mérésvezetővel egyeztetett időpontban pótolni kell.
    • Sikertelen mérési napló és jegyzőkönyv (azaz 35 pont alatti) esetén, ha csak minőségbeli hiányosság (formai hibák, nem megfelelő kidolgozás, hibaszámítás hiánya, stb.) a sikertelenség oka, akkor elég a sikertelen naplót és/vagy jegyzőkönyvet kijavítani és újra beadni. Ha azonban tartalmi hiányosság (nem megfelelően elvégzett mérés, hiányzó adatok, vagy feladatok, stb.) miatt sikertelen a napló/jegyzőkönyv, akkor az adott mérés első/második, vagy mindkét alkalmát a gyakorlatvezetővel egyeztetett módon és időpontban a félév során pótolni kell.
    • A jegyzőkönyvet a mérőpárnak önállóan kell elkészítenie, hiszen csak így lehet megtanulni a mérések kiértékelését és a beszámolók elkészítését. Mások által elkészített jegyzőkönyv másolása ezért értelmetlen, és egyben súlyos etikai vétség is. Amennyiben a beadott jegyzőkönyv részben vagy egészében bizonyíthatóan nem önálló munka, akkor 0 pontot ér, pótolni kell, de ezen kívül a félév végi pontszámból is levonunk 50 pontot. Ha ez a félév során másodszor is előfordul, akkor a tárgy - az egyéb eredményektől függően - nem teljesíthető.
    • A mérés végső pontszámát az eredeti és a pótolt részek számtani közepe adja (mindkét alkalmat érintő igazolatlan hiányzás esetén a mérésre 0 pontot adunk, ekkor a végső pontszám a pótmérés pontszámának fele). Hiányzás miatt elmulasztott zárthelyi dolgozat a mérés második alkalmának elején kerül pótlásra (igazolt hiányzás esetén a zárthelyi dolgozat teljes pontszáma számít bele a végső pontszámba).
    • Javító mérést nem lehet végezni, a javításra az szorgalmi feladat magas szintű elkészítésével van lehetőség.
    • Egy félévben összesen legfeljebb két pótlási lehetőség van (napló/jegyzőkönyv újra beadását és teljes mérés pótlását is beleértve). Teljes mérés pótlására csak a labor mérési időszakban, lehetőség szerint valamelyik másik kurzus időpontjában, vagy legkésőbb a labor mérések végén megtartott pótlási alkalmon van lehetőség.

Laborbeosztás, mérőpárok, jegyek

Mérési feladatok

Szorgalmi feladat

Külön szorgalmi feladat ebben a félévben nem kerül kitűzésre. Szorgalmi feladatként az önálló otthoni mérések szorgalmi feladatait lehet elvégezni (ezek a feladatok saját ötletekkel is kiegészíthetők a mérésvezetővel történt egyeztetés után).

További hasznos információk

Műszerleírások

Műszerleírások

Laborvezetők

Tantárgyfelelős: Balogh Zoltán