Erőtan I. - 2.1.14
A Fizipedia wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bacsi (vitalap | szerkesztései) 2013. április 12., 19:50-kor történt szerkesztése után volt.
Navigáció Pt·1·2·3 |
---|
Kísérleti fizika gyakorlat 1. |
Gyakorlatok listája: |
Erőtan I. |
Feladatok listája: |
© 2012-2013 BME-TTK, TÁMOP4.1.2.A/1-11/0064 |
Feladat
- Egy hajlásszögű lejtő tetejéről a időpontban elengedünk egy tömegű testet, ugyanakkor el is kezdjük húzni a lejtővel párhuzamosan nagyságú erővel felfelé. A mozgást addig vizsgáljuk, míg a test újra meg nem áll. Numerikus adatok : 45°, LaTex syntax error
\setbox0\hbox{$m=4 \,\mathrm{kg}$}%
\message{//depth:\the\dp0//}% \box0%
, , , .- a) Mekkora a test gyorsulása a időpontban?
- b) Add meg a test gyorsulását az idő függvényében! Mennyi idő telik el, míg a testre ható erők kiegyenlítik egymást?
- c) Mikor áll meg a test?
- d) Mekkora és milyen irányú a test gyorsulása a megállás pillanatában?
- e) Ha a lejtőt gyorsulással megtolnánk, mekkora lenne a test gyorsulása a időpontban?
Megoldás
- a-b) Egy általános időpillanatban a testre ható erőket az ÁBRÁn ábrázoltuk. A gravitációs erőt érdemes felbontani egy lejtőre merőleges és egy a lejtővel párhuzamos komponensre.
ÁBRA
A lejtőre merőleges irányban nem történik mozgás, ezért A lejtővel párhuzamos irányban a gyorsulást az eredő erő határozza meg. A gyorsulást a lejtő irányában lefelé tekintjük pozitívnak. ahol a súrlódási erőt a nyomóerő segítségével adhatjuk meg: . A kezdeti időpillanatban .Amikor a testre ható erők kiegyenlítik egymást, akkor a gyorsulás zérus. Ez abban a időpontban történik meg, amikor . Ebből
- c) A sebesség az idő függvényében az alábbiak szerint számolható ki. A kezdeti sebesség 0, így A test abban a időpillanatban áll meg, amikor . Ebből az egyenletből a is adódik természetesen, hiszen a kezdeti időpillanatban is volt a sebesség, de fizikailag most az egyenlet másik megoldása érdekes.
- d) A megállás pillanatában a gyorsulás éppen -szerese a kezdeti gyorsulásnak.
- e) Ha az ÁBRA szerinti elrendezésben megtoljuk a lejtőt, akkor a lejtőz rögzített rendszerben egy tehetetlenségi erőt kell figyelembe vennünk. Az ÁBRÁn a kezdeti időpillanatban ható erőket vázoltuk fel. A gravitációs erő mellett a tehetetlenségi erőt is érdemes felbontani lejtővel párhuzamos és arra merőleges komponensre.
ÁBRA
A mozgásegyenlet a lejtőre merőleges irányban az erők kiegyenlítik egymást. A lejtővel párhuzamos irányban a test gyorsulása a lejtőhöz viszonyítva. Megjegyezzük, hogy az álló rendszerhez képest ehhez a gyorsuláshoz vektoriálisan hozzá kell adni az gyorsulást.