Modern fizika vegyészmérnököknek - Vegyészmérnök mesterszak
A Fizipedia wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Markusferi (vitalap | szerkesztései) 2017. március 29., 16:43-kor történt szerkesztése után volt.
Tartalomjegyzék |
Tantárgyi adatok
- Előadó: Dr. Márkus Ferenc (TTK Fizika Tanszék)
- Tárgykód: BMETE14MX00
- Követelmények: 3/0/0/v
- Kredit: 3
- Nyelv: magyar
- Félév végi számonkérés: írásbeli vizsga - A 2016/2017 tanév II. félévének vizsgái a Neptunban meghirdetésre kerültek.
A „Bevezetés a modern fizika fejezeteibe” c. tantárgy részletes tematikája
Hullámok
- A hullámegyenlet leszármaztatása a homogén izotróp rugalmas közegben terjedő hullám esetére. Transzverzális és longitudinális hullámok. Az általános megoldás. Harmonikus hullámok. Transzverzális és longitudinális zavar terjedése húrban. Interferencia. Állóhullámok. Rezgési módusok.
Elektromágneses hullámok
- Maxwell-egyenletek. A hullámegyenlet levezetése. Üregbe zárt elektromágneses tér, rezonátorok. Skalár- és vektorpotenciálok (klasszikus és kvantumelektrodinamikai vonatkozások.) Dipólsugárzás.
- A Maxwell-egyenletek alakja homogén, izotróp szigetelőkben monokromatikus síkhullámra, elliptikusan poláros, síkban poláros és cirkulárisan poláros hullám, fényvisszaverődés és törés, teljes visszaverődés a hullámoptikában. Evanenszcens hullámok.
- Interferencia. Interferenciatag, az interferencia feltételei, elhajlás rácson, elhajlás résen, felbontóképesség, Fresnel-féle zónák, zónalencse. A geometriai optika, mint a hullámoptika határesete.
Speciális relativitáselmélet
- Éter-hipotézis, Michelson-féle interferométer és kísérlet. A speciális relativitás elve. Relativisztikus kinematika: Lorentz-transzformáció, egyidejűség, okság, idő-dilatáció, távolság-kontrakció, sebesség-transzformáció.
- Relativisztikus dinamika, kölcsönhatás törvénye, tömeg, impulzus, Newton II. törvényének relativisztikus alakja, az energia, nyugalmi energia, sajátenergia. Részecskegyorsítók, atommagfizika, nukleáris energiatermelés.
Kvantummechanika
- Kísérleti előzmények (az atomok színképe, Franck-Hertz-kísérlet, hőmérsékleti sugárzás, fényelektromosság. Bohr-modell). Intenzitás vs. valószínűség. Anyaghullám, de Broglie hullámhossz. Hamilton-elv, Lagrange-Hamilton-formalizmus, kanonikus egyenletek, kanonikusan konjugált változók, fázistér. A fizikai mennyiségek mint operátorok, sajátértékek, sajátfüggvények. Heisenberg-féle felcserélési törvények. A Schrödinger-egyenlet.
- A harmonikus oszcillátor, impulzusnyomaték, potenciálvölgy, a hidrogénatom. A spin. A dinamikai egyenlet: időtől függő Schrödinger-egyenlet. Az állapotfüggvény fizikai jelentése. A Heisenberg-féle határozatlansági összefüggések. Ehrenfest-tétel. Alkalmazások: alagúteffektus, alfa-bomlás, alagút-mikroszkóp, elektronmikroszkóp. Relativisztikus kvantumelméletek. Antianyag.
Laborlátogatások
- Ennek keretén belül a hallgatóság közvetlen betekintést nyerhet a különböző legújabb alkalmazási és kutatási területekbe. Az érintett témák változatosak, és félévenként változnak. Az eddigi laborok témái voltak: tanreaktor; elektronspin-rezonancia spektroszkópia; atomi és molekuláris nanoszerkezetek vizsgálata; repülési idő és tömeg-spektroszkópia; magneto-optika; holográfia; anyag és felülettudományi problémák; lézerek és alkalmazásaik.
Az előadások anyaga letölthető formátumban
- Rugalmas hullámok 1.
- Elektromágneses hullámok 2. a
- Elektromágneses hullámok 2. b
- Elektromágneses hullámok 2. c
- Speciális relativitás elmélet 3. a
- Speciális relativitás elmélet 3. b
- Kvantummechanika 4. a
- Kvantummechanika 4. b
- Kvantummechanika 4. c
- Kvantummechanika 4. d
- Kvantummechanika 4. e
Előadásvázlat
A laborlátogatások beszámolói
- Laborlátogatás 2016. november 30.
- Laborlátogatás 2015. december 2.
- Laborlátogatás 2014. december 10.
- Laborlátogatás 2013. november 21., december 3., 4.
- Laborlátogatás 2012. november 21.
- Laborlátogatás 2012. április 18.
- Laborlátogatás 2011. november 23.
Gyakorló feladatsorok
Gyakorló feladatsorok a markusferi.atw.hu honlapon a tárgynál.