Pontrendszerek - 3.1.21
A Fizipedia wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen BernathB (vitalap | szerkesztései) 2013. június 20., 11:32-kor történt szerkesztése után volt.
Feladat
- Egy összenyomott rugó hirtelen szétlök két henger alakú tömeget egymással ellentétes irányban. A tömegek nagysága és . Mekkora sebességgel haladnak ezek a vázolt csőben, ha az összenyomott rugó helyzeti energiája volt? Hogyan módosul az eredmény, ha az vagy az tömegű testet a csőben rögzítjük?
Megoldás
- A szétlökés során nem hat külső erő a két test alkotta pontrendszerre, ezért A szétlökés utáni teljes kinetikus energia megegyezik a szétlökés előtt rugóban tárolt energiával, ha a súrlódás elhanyagolható. A két egyenletből Ha az egyik test rögzítve van, akkor a rögzítésnél már éri külső erő a rendszert, így az impulzus megmaradás a továbbiakban már nem érvényes. Így a rugóban tárolt energia átalakul valamelyik test teljes mozgási energiájává. Ha az tömegű testet rögzítjük, akkor a másik test sebessége a szétlökés után. Ha az tömegű testet rögzítjük, akkor a másik test sebessége a szétlökés után.