Elektrosztatika példák - Fémlappal töltött síkkondenzátor
A Fizipedia wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Beleznai (vitalap | szerkesztései) 2013. szeptember 13., 17:53-kor történt szerkesztése után volt.
Feladat
- Ideális síkkondenzátor fegyverzetei egymástól távolságra vannak. A kondenzátor beljesében a térerősség .
a) Hányszorosára változik meg a kondenzátor kapacitása, ha a fegyverzetekkel párhuzamosan egy vastagságú fémlemezt helyezünk a kondenzátor belsejébe?
b) Rajzolja fel a térerősséget, mint a fegyverzettől mért távolság függvényét, ha a fémlemezt a baloldali fegyverzettől távolságra van.
c) Rajzolja fel a potenciál változását a hely függvényében az előző összeállításnál! Mekkora a fegyverzetek közötti feszültség?
d) Milyen vastag a szigetelőlemez hatására változik a síkkondenzátor kapacitása ugyanannyiszorosára, mint a fémlemez esetében, ha adott?
Megoldás
A fémben a térerősség értéke zérus, ezért a lemezek közötti potenciál a következő lesz:
a, Mivel a fegyverzeteken lévő töltés mennyisége nem változik meg, ezért a kapacitás megváltozása:
b, A térerősség a kondenzátorban konstans , kivéve a fémben, ahol zérus.
c, A pontenciál a fegyverzetek között lineárisan növekszik, kivéve a fémben, ahol konstans értéket vesz fel.
d, A szigetelő lemez vastagsága legyen:. A szigetelő lemezben a tér lecsökken és értéke lesz. Ezért a lemezek közötti potenciálkülönbség értéke:
Mivel a fegyverzeteken a töltés mind a két esetben állandó, ezért a két eset kapacitása akkor fog megegyezni, ha lemezek közötti potenviál különbség megegyezik. Vagyis ha:
Amiből az jön, hogy: