Párhuzamos hengeres vezetékek kapacitása
Feladat
- Két azonos, keresztmetszeti sugarú, hosszúságú hengeres vezeték fekszik egymás mellett párhuzamosan, egymástól távolságra. Mekkora a rendszer kapacitása? ()
Megoldás
1.ábra
Legyen felületi töltéssűrűség az egyik, töltéssűrűség a másik hengeren.
Először próbáljuk meghatározni kizárólag az töltésű hengerfelület által keltett elektromos teret. Ehhez vegyünk fel egy sugarú, hosszúságú hengerfelületet, melynek tengelye egybe esik a fémhenger tengelyével. A hengerfelület által bezárt töltés mennyisége könnyen kiszámítható, hiszen az sugarú fémhenger hosszúságú darabját zárja be. Tehát a bezárt töltés:
A bezárt töltés ismeretében felírhatjuk az sugarú hengerfelületre a Gauss-törvényt:
Az elrendezés hengerszimmetriája miatt az elektromos térerősség vektora mindenütt merőleges az sugarú hengerpalást felületére, és nagysága is mindenütt megegyező, ezért az integrál a következőképp egyszerűsödik:
Kifejezve -t, megkapjuk a térerősséget a kondenzátor tengelyétől mért távolság függvényében:
Az felületi töltéssűrűséggel rendelkező henger által keltett tér hatására potenciálkülönbség jön létre az 1. ábrán látható A és B pontok között. Az meghatározható, ha az felületi töltéssűrűséggel rendelkező henger elektromos terét integráljuk és pontok között:
A két hengerből álló rendszer tükörszimmetriájából következik, hogy a másik, töltéssűrűségű henger által az és pontok között létrehozott potenciálkülönbség megegyezik az első henger által keltett potenciálkülönbséggel. () Tekintve, hogy a potenciáltér lineáris, a két hengerfelület között mért potenciálkülönbség az egyes hengerek által keltett potenciálkülönbségek összege:
A rendszer kapacitása: