Magnetosztatika példák - Hurok és egyenes alakú áramvezető közötti mágneses erőhatás
Feladat
- Egy hurok alakú vezeték két végtelen hosszúnak tekintett tengellyel párhuzamos egyenes szakaszból és egy sugarú félkörből áll. A vezetékben erősségű áram folyik. Egy másik egyenes vezető az első egyenes szakaszaival egy síkban, az tengellyel párhuzamosan, a félkör középpontjától távolságra helyezkedik el. Ebben a második vezetőben áramerősségű áram folyik. Mekkora erőt fejt ki az árammal átjárt egyenes vezető a hurok alakúra?
Megoldás
Az Egyenes vezető mágneses tere 2 feladata alapján tudjuk, hogy a végtelen hosszú, árammal átjárt egyenes vezető mágneses tere:
Ebben az inhomogén mágneses térben van elhelyezve az árammal átjárt hurok, melyre ható erőt a hurok elemi vezetékdarabjaira ható
Lorentz erők összegzésével határozhatunk meg.
Az ábra segítségével és a Lorentz erő összefüggése alapján észrevehetjük, hogy a hurok alakú vezető egyenes szakaszaira ellentétes irányú, de azonos nagyságú Lorentz erő hat, hiszen ugyanazon mágneses térben van elhelyezve két egyforma félegyenes, melyekben ellentétes irányú áram folyik. A hurokra ható eredő erő tehát megegyezik a félkörre ható Lorentz erővel. A félkör alakú vezetékdarabot parametrizáljuk a kör középponti szögével, mely megadja, hogy a félkör adott pontjához húzott sugár mekkora szöget zár be az tengellyel. Ez alapján egy szög alatt látszódó infinitezimális ívelem hossza:
Továbbá az adott pont árammal átjárt vezetőtől mért távolsága:
A elemi ívdarabra ható Lorentz erő nagysága:
Iránya pedig minden pontban sugár irányú. Mivel a hurok szimmetrikus az tengelyre, feltételezhetjük, hogy az elemi Lorentz erők komponensei kioltják egymást, míg az komponensei konstruktívan összegződnek. Adott elemi Lorentz erő itányú komponense felírható a következőképp:
Behelyettesítve az összefüggésbe a mágneses tér helyfüggését:
Majd az elemi ívdarab egyenes vezetőtől mért távolságának függvényét figyelembe véve:
A teljes félkörre ható irányú erőt megkaphatjuk, ha az elemi erőket felösszegezzük a félkörív mentén:
Az integrál kiszámítását helyettesítéses módszerrel tudjuk elvégezni megfelelő átalakítások után, ugyanakkor a helyettesítés nem triviális és az integrálás elvégzése időigényes, ezért ezt itt nem prezentáljuk.