Magnetosztatika példák - Körmozgást végző töltött test mágneses tere
Feladat
- hosszúságú szigetelőpálca végére elhelyezett kisméretű testet töltéssel látunk el. A szigetelő nyél másik végét tengelyhez rögzítve szögsebességgel megforgatjuk.
a) Milyen hatással lesz a körmozgást végző töltött test a környezetére?
b) Mekkora és milyen irányú lesz a mágneses indukció a kör középpontján átmenő, pálya síkjára merőleges tengely mentén?
Megoldás
a.) A körmozgást végző töltés jó közelítéssel köráramnak tekinthető. Az áram erőssége:
Ahol a körpálya adott pontján idő alatt áthaladt töltések mennyisége. Tekintve, hogy a ponttöltés fordulatszámmal kering:
b.) Feladatunk tehát egy fent meghatározott áramerősségű, sugarú körvetető terének meghatározása a tengely mentén, a köráram síkjától távolságban. A Biot-Savart törvényt fogjuk alkalmazni:
A vizsgált tengelypontból a körvezető adott infinitezimális szakaszához húzott sugarak egy magasságú kúpot határoznak meg az ábra szerint.
ábra
Mivel a kúp alkotói mindig merőlegesek a körvezető érintőire, a Biot-Savart törvény alapján egy elemi hosszúságú vezetékdarab által vizsgált pontban keltett indukció komponens nagysága a következőképp alakul:
A elemi indukció vektor merőleges az őt keltő vezető darabra, és a hozzá vezető alkotóra. A rendszer hengerszimmetriája miatt feltételezhetjük, hogy a vektorok vízszintes komponensei kioltják egymást, a függőleges komponensek viszont konstruktívan összegződnek. A merőleges szárú szögek tétele alapján beláthatjuk, hogy vektor a vízszintessel szöget zár be, ahol a kúp alkotója és forgástengelye által bezárt szög. Geometriai megfontolások alapján:
Tehát a függőleges komponense:
Ahol a vezető elemi szakaszdarabja parametrizálható a az infinitezimális ívelem középponti szögével:
Az teljes gyűrű által keltett mágneses indukciót meghatározhatjuk, ha a járulékokat felösszegezzük a gyűrű teljes körére:
Kihasználva, hogy:
Az indukció nagysága a függvényében: