Elektrosztatika példák - Összeolvadt felhő-vízcseppek potenciálja
Feladat
- A felhőkben levő vízcseppeket kis sugarú gömböknek lehet tekinteni, amelyek egymástól olyan távolságban vannak, hogy töltésük a többiektől függetlenül jön létre. Tegyük fel azt, hogy a felhőt alkotó apró vízcseppek átmérője és átlagosan potenciálra töltődnek fel. Ha ezek az apró cseppek sugarú cseppekké sűrűsödnek, mekkora lesz a nagy cseppek potenciálja a végtelen távoli ponthoz képest?
Megoldás
Először határozzuk meg a felület töltéssűrűségét:
Ezt követően parametrizáljuk a körlap felületét és polárkoordináták szerint. Válasszunk ki egy szög alatt látszódó, a középponttól távolságra levő kicsiny felületdarabot, melynek sugár irányú szélessége (1. ábra). Ezen infinitezimális felületelem töltése:
Ezen infinitezimális felületelem ponttöltésnek tekinthető, melynek potenciál járuléka a kérdéses pontban:
Ahol a felületelem és a kérdéses pont távolsága. Ha a teljes felület által keltett potenciálra vagyunk kíváncsiak, a szuperpozíció elve alapján skalárisan összegeznünk kell az egyes felületelemek potenciál járulékait:
Behelyettesítve a felületi töltéssűrűségre kapott összefüggést:
Érdekesség: Érdemes kiszámítani a kapott potenciál negatív gradiensét:
Mely megadja a kérdéses pontban a térerősséget. Ezt vessük össze a !!!!!!!!!!!!! 17.feladat link!!!!!!!!!!!!! megoldásával, ahol ugyanezen geometria elektromos terét kellett meghatározni térerősség vektorok összegzésével:
A két számítási módszer megegyező eredménye szívderítő.